Kompania "Tesla" në krizë, Elon Musk i vendos vetes pagën prej 56 miliardë dollarësh

Bota

Kompania "Tesla" në krizë, Elon Musk i vendos vetes

Aksionerët e Tesla kanë mbështetur një paketë pagash rekord për drejtuesin e kësaj kompanie, Elon Musk dhe kanë miratuar një plan për të zhvendosur selinë ligjore të firmës në Teksas.

Marrëveshja u bllokua në fillim të këtij viti nga një gjykatës në Delaëare për shqetësimet se ishte e padrejtë ndaj aksionerëve.

Vota e marrë nga aksionerët është një fitore për multi-miliarderin, i cili kishte bërë fushatë të ashpër për pagesën, e cila arrin në 56 miliardë dollarë (43.9 miliardë paund). Pagesa e saktë do të varet nga çmimi i aksioneve të Teslas, që do të thotë nëse kompania fiton terren në treg, do të kemi rritje të çmimit të aksioneve, e cila përkthehet edhe në rritje të pagës së Musk, po ashtu nëse ndodh e kundërta.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Marrëveshja vlen 3000 herë më shumë se sa fitimet më të mëdha në SHBA vitin e kaluar, ndërsa kujtojmë se kompania kohët e fundit ka qenë e përfshirë në një krizë dhe nuk kuptohet se përse Musk, ka vendosur pikërisht në këtë moment për të paguar veten dhe jo për t’u shqetësuar për humbjen e tregut.

Megjithatë, votimi nuk është detyrues dhe ekspertët ligjorë kanë thënë se nuk është e qartë nëse gjykata që bllokoi marrëveshjen do të pranojë rivotimin dhe do të lejojë kompaninë të rivendosë paketën e pagave.

Shuma mahnitëse kishte ngjallur kritika dhe kishte ngritur shqetësime se bordi i Tesla ishte shumë i nënshtruar dhe i afërt me zotin Musk.

Në vendimin e gjykatës së janarit , gjyqtarja e Delaëare, Kathaleen McCormick vendosi se shuma ishte e padrejtë dhe procesi për përcaktimin e paketës, nga një bord i dominuar nga zoti Musk, ishte thellësisht i mangët.

Kancelari McCormick kishte theksuar se Antonio Gracias, i cili kishte qenë drejtor bordi në Tesla, kishte një lloj marrëdhënieje personale që e bëri atë të pushonte rregullisht me familjen e Musk.

Ajo theksoi gjithashtu Todd Maron, ish-këshilltarin e përgjithshëm të Teslës, i cili ishte ish-avokati i divorcit të Musk dhe admirimi i të cilit për Musk e bëri atë të qante gjatë deponimit të tij.

Musk njoftoi se donte të zhvendoste selinë ligjore të firmës në Teksas pasi gjykata në Delaëare, ku ajo është aktualisht e inkorporuar, anuloi paketën e tij të pagave, duke u mbështetur në një investitor të vogël që kishte paditur për marrëveshjen.

Lufta mbi planin kishte shfaqur shqetësime për udhëheqjen e zotit Musk, në një kohë kur çmimi i aksioneve të Tesla-s ka rënë nga lartësia e tij dhe pozicioni i saj në industrinë e makinave elektrike është nën presion.

Por Musk mblodhi bazën e fansave të tij në mbështetje të marrëveshjes, duke u bërë thirrje veçanërisht investitorëve individualë, të cilët përbëjnë një pjesë jashtëzakonisht të madhe të bazës së aksionerëve të firmës.

Plani i kompensimit i jep zotit Musk të drejta për rreth 300 milionë aksione, ekuivalente me 10% të aksioneve në firmë, si një shpërblim për përmbushjen e një numri objektivash të përcaktuara në 2018 nga Tesla, të cilat lidhen me shitjet, fitimet dhe çmimin e aksionit.

 

ME TE LEXUARAT