Kërkohet në të gjithë botën/ Kjo është miliarderja për të cilën është nxjerrë urdhër-arresti ndërkombëtar

Bota

Kërkohet në të gjithë botën/ Kjo është

Interpoli ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për miliarderen angolase, Isabel dos Santos.

Ajo ka ardhur mesa duket në vëmendje të autoriteteve pas të ashtuquajturi Luanda Leaks, një hetim i publikuar në vitin 2020 nga Konsrociumi i Gazetarëve Investigues.

Ajo është vajza e ish-presidentit të vendit, Jose Eduardo dos Santos, i akuzuar si autoritarist.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Investigimi nxori në pah metodat e përdorura nga miliarderja në fjalë për të përfituar kontrata fitimprurëse në naftë, diamante, telekomunikacion, banka dhe pasuri të paluajtshme.

Sipas mediave të ndryshme, urdhër arresti ka ardhur pas kërkesës së prokurorëve të Angolas.

ME TE LEXUARAT