Kapet sasi rekord 605 kg kokainë

Bota

Kapet sasi rekord 605 kg kokainë

Autoritetet e Guatemalës sekuestruan 605 kilogramë kokainë të fshehur në një kontejner që mbërriti në një port në Paqësor nga Kosta Rika, njoftuan burimet zyrtare këtë të shtunë.

Droga u gjet në një kuti metalike në një kontejner në kompaninë portuale APM, e vendosur në departamentin jugor të Escuintla, rreth 110 km nga Qyteti Guatemala, tha Ministria e Brendshme në një deklaratë.

Në mëngjes, zëdhënësi i zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, Moisés Ortiz, u tha gazetarëve se forcat e sigurisë kishin sekuestruar 535 kilogramë të asaj droge.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Megjithatë, ai nuk përjashtoi një rritje të konfiskimeve të drogës, pasi operacioni vazhdoi “në zhvillim me shqyrtimin e gjashtë kontejnerëve të tjerë që dyshohet se përmbajnë drogë të paligjshme”.

Droga e sekuestruar transportua me rrugë ajrore nga porti në kryeqytet për t’u ruajtur në ambientet e policisë.

Operacioni filloi të premten pasdite nga agjentë të Prokurorisë së Krimeve Narkotike në koordinim me Policinë Civile Kombëtare dhe Ushtrinë e Guatemalës përmes Marinës së Mbrojtjes Kombëtare.

Kartelet ndërkombëtare përdorin Amerikën Qendrore – me ndihmën e trafikantëve lokalë të drogës – për ta future më pas drogën në Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara.

Sipas Uashingtonit, 90% e kokainës që hyn në territorin e tij kalon përmes Meksikës dhe Amerikës Qendrore me avionë të vegjël, varka dhe nëndetëse./top channel

ME TE LEXUARAT