Jetonte "i vdekur", arrestohet në Hungari një nga trafikantët më të mëdhenj në botë

Bota

Jetonte "i vdekur", arrestohet në Hungari një nga

Policia federale braziliane arrestoi në Hungari një nga “trafikantët më të mëdhenj në botë”, me pseudonimin “Pablo Escobari brazilian”, i cili u arratis nga viti 2020 dhe dyshohet se ishte drejtuesi i një rrjeti të madh të trafikut të kokainës në Evropë.

Policia braziliane, e cila bashkëpunoi me Interpolin, “konfirmon arrestimin e Sergos Hoberto de Carvalho, i njohur si “oficeri i policisë Carvalho”, i cili konsiderohet si një nga trafikantët më të mëdhenj në botë sot”, tha ai në një deklaratë për shtyp.

Sipas policisë braziliane, “Pablo Escobar i Brazilit”, një ish-oficer policie, jetonte në Evropë dhe përdorte dokumente të falsifikuara për t’u shpëtuar autoriteteve.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Pas arrestimit të tij në Spanjë, ku jetonte me identitet të rremë, për trafik droge, ai u lirua me kusht dhe falsifikoi një certifikatë vdekjeje për t’i shpëtuar drejtësisë, sipas një raporti të transmetuar nga rrjeti televiziv brazilian Globo Perth.

Një urdhër arresti u lëshua për “oficerin e policisë Carvalho” në nëntor 2020, si pjesë e një operacioni që çoi në sekuestrimin e burimeve në vlerë prej afro 100 milionë dollarë “të organizatës kriminale që ai drejtonte”, sipas policisë federale braziliane.

Qëllimi i operacionit ishte “çmontimi financiar i organizatave përgjegjëse për transportin e dhjetëra tonëve kokainë në Evropë, duke përdorur kryesisht portet braziliane“.

ME TE LEXUARAT