Inteligjenca britanike zbulon: Rusia ka probleme me tanket e luftimit

Bota

Inteligjenca britanike zbulon: Rusia ka probleme me tanket e luftimit

Inteligjenca britanike ka paralajmeruar se Rusia ka probleme me tanket.

Sipas perditesimit te fundit, Rusia nuk ka gjasa të jetë në gjendje të sjellë prodhimin e tankeve të saj të rinj T-14 "Armata" në një nivel gatishmërie luftarake dhe të përmbushë standardet konvencionale.

Sic shkruan inteligjenca britanike, Federata Ruse ka punuar në përgatitjen e një numri të vogël të këtyre tankeve për dislokimin e parë operacional në Ukrainë, por në muajt e fundit trupat ruse të dislokuara kanë hezituar të pranojnë këstin e parë të T-14-ve që u është caktuar, pasi automjetet ishin në një “gjendje të mjerueshme”.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

"Nuk është e qartë saktësisht se cilat aspekte të makinerive shkaktuan një reagim të tillë, por gjatë tre viteve të fundit, zyrtarët rusë kanë deklaruar publikisht probleme me motorin T-14 dhe sistemet e imazhit termik.

Në vitin 2021, Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu përshkroi planin e planifikuar. Prodhimi serik i vitit 2022 si vetëm si një grup "pilot".

Prandaj, sipas raportit, nuk ka gjasa që ndonjë tank i vendosur T-14 të përmbushë standardet e zakonshme që pajisjet e reja të konsiderohen të gatshme për luftim," tha inteligjenca britanike.

Më herët, ekspertët britanikë kanë folur për vështirësitë me prodhimin e tankeve të reja ruse T-14 "Armata". 

Sipas tyre, nëse Rusia vendos T-14, do të ketë më shumë gjasa për qëllime propagandistike.

Lufta në Ukrainë vazhdon prej 336 ditësh. 

ME TE LEXUARAT