I zhdukur prej një muaji, zbulohet lidhja jashtëmartesore e ish-ministrit kinez në SHBA

Bota

I zhdukur prej një muaji, zbulohet lidhja jashtëmartesore e

Ish-ministri i jashtëm i Kinës, Qin Gang, i cili u rrëzua nga posti i tij në korrik , kishte një lidhje jashtëmartesore ndërsa ishte ambasador në Shtetet e Bashkuara, raportoi Wall Street Journal të martën (19 shtator), duke cituar njerëz të njohur me një konferencë.

Raporti tha se Qin po bashkëpunonte me hetimin, i cili tani ishte i fokusuar nëse afera apo sjellja e Qin kishte komprometuar sigurinë kombëtare të Kinës. 

Zyrtarëve të lartë kinezë iu tha se një hetim i brendshëm i Partisë Komuniste zbuloi se Qin ishte i përfshirë në këtë aferë gjatë gjithë mandatit të tij si ambasador i Kinës në Shtetet e Bashkuara, thuhet në raport. Dy burime i thanë gazetës se afera kishte rezultuar në lindjen e një fëmije në SHBA.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Qin u zëvendësua nga diplomati veteran Ëang Yi në korrik si ministër i Jashtëm pas një mungese misterioze prej një muaji nga detyrat mezi gjysmë viti në detyrë, shkruajnë mediat e huaja.

Ai ishte i dërguari kryesor i Kinës në Uashington nga korriku 2021 deri në janar të këtij viti. ËSJ tha se Ministria e Jashtme e Kinës dhe Zyra e Informacionit të Këshillit të Shtetit nuk iu përgjigjën pyetjeve.

 

ME TE LEXUARAT