I buzëqeshi fati, gruaja bën zbulimin me vlerë 200 mijë dollarë

Bota

I buzëqeshi fati, gruaja bën zbulimin me vlerë 200 mijë

Një grua në Tajlandë nuk mund ta besonte fatin e saj pasi u përplas me të vjella balene me vlerë gati 200 mijë dollarë pranë shtëpisë së saj të plazhit.

Siriporn Niamrin, 49 vjeçe, ishte duke ecur përgjatë plazhit pas një stuhie shiu kur vuri re një masë të madhe në breg në provincën Nakhon Si Thammarat, Tajlandë më 23 shkurt.

Pas një inspektimi më të afërt, ajo vuri re substancën me erë si peshk, kështu që ajo tërhoqi masën larg nga plazhi, duke besuar se zbulimi i saj mund të vlente ca para.

Pasi u kërkoi fqinjëve të saj ndonjë ndihmë për produktin e gjetur, Siriporn u trondit kur u tha se substanca ishte e vjella e balenës, e njohur si ambergris.

Me 12 inç të gjerë dhe 24 inç të gjatë dhe me peshë rreth 7 kg, ambergris ka një vlerë rreth 200 mijë dollarë.

ME TE LEXUARAT