Hamasi liron 17 pengje, Izraeli liron 39 palestinezë

Bota

Hamasi liron 17 pengje, Izraeli liron 39 palestinezë

Sot është shënuar e treta e një pauze katër-ditore në luftimet në Gaza, gjatë të cilave disa nga ata që mbahen peng nga Hamasi po lirohen në këmbim të lirimit të të burgosurve palestinezë.

Hamasi liroi gjithsej 14 izraelitë dhe tre shtetas të huaj më herët gjatë ditës, dhe shërbimi i burgjeve izraelite ka konfirmuar tani lirimin e 39 të burgosurve palestinezë.

Kjo ndodhi një ditë pasi 13 izraelitë u liruan në këmbim të 39 të burgosurve të tjerë. Të premten, 24 pengje - 13 izraelitë, 10 tajlandez dhe një filipinas - u kthyen në Izrael, përsëri në këmbim të 39 të burgosurve palestinezë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ai e çon numrin total të pengjeve të liruar gjatë dritares në 54 dhe numrin e të burgosurve të liruar në 117.

Në tetor, dy pengje amerikanë dhe dy izraelitë u liruan gjithashtu, ndërsa një ushtar izraelit u lirua gjatë operacioneve tokësore në Gaza.

Shërbimi i burgjeve të Izraelit ka konfirmuar lirimin e 39 të burgosurve palestinezë.

Ata janë liruar si pjesë e marrëveshjes që ka parë 14 pengje izraelite dhe tre shtetas të huaj të liruar nga Gaza sot gjatë një armëpushimi midis Hamasit dhe Izraelit.

Një vajzë izraelito-amerikane katërvjeçare e cila u rrëmbye nga Hamasi gjatë sulmeve të 7 tetorit në Izraelin jugor është liruar sot.

Avigail Idan ishte vetëm tre vjeç në kohën kur u mor peng nga shtëpia e saj, ku prindërit e saj u sulmuan dhe u vranë nga persona të armatosur të Hamasit. Avigail u arratis nga shtëpia gjatë sulmeve.

Familja fqinje Brodutch gjeti Avigail dhe e mori atë, por ajo dhe anëtarët e tjerë të familjes u rrëmbyen më vonë nga Hamasi.

ME TE LEXUARAT