G7: Nuk do të njohim kurrë ndryshimin e kufijve të Ukrainës

Bota

G7: Nuk do të njohim kurrë ndryshimin e kufijve të Ukrainës

Disa nga vendet më të fuqishme të industrializuara në botë, të njohura si G7, kanë deklaruar se nuk do të njohin kurrë kufij të rinj si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës.

“Ne kurrë nuk do të njohim kufijtë që Rusia ka tentuar të ndryshojë me agresion ushtarak dhe do të mbështesim angazhimin tonë në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, duke përfshirë Krimenë dhe të gjitha shtetet”, tha G7 në një deklaratë pas një takimi të ministrat e tyre të jashtëm.

Deklarata gjithashtu thotë se G7 do të zgjerojë sanksionet dhe do të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me armë, raporton AFP.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

G7 janë: Kanadaja, Gjermania, Franca, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SHBA. Edhe BE-ja ka një vend në tryezë, por nuk llogaritet në të shtatën.

Rusia dikur ishte e përfshirë, por u dëbua për shkak të aneksimit të Krimesë në vitin 2014. 

ME TE LEXUARAT