Franca në ditën e dytë të grevës, mbi 1 milion qytetarë marshojnë në rrugë

Bota

Franca në ditën e dytë të grevës, mbi 1 milion

Një grevë mbarëkombëtare është duke u zhvilluar në Francë në një valë të dytë protestash kundër planeve të presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç. Tetë sindikata të mëdha po marrin pjesë në grevë, e cila po prish shkollat, transportin publik dhe rafineritë e naftës. Protestat priten të shtrihen në të gjithë Francën, pasi më shumë se një milion njerëz morën pjesë në ditën e parë të aksionit në fillim të këtij muaji.

Gjysma e mësuesve të shkollës fillore janë në grevë. Qeveria Macron po ecën përpara me reformat e moshës së pensionit përballë sondazheve të opinionit që sugjerojnë se dy të tretat e votuesve janë kundër ndryshimeve, të cilat fillojnë kalimin e tyre në Asamblenë Kombëtare javën e ardhshme.

Pa një shumicë në parlament, qeveria do të duhet të mbështetet tek republikanët e krahut të djathtë për mbështetje po aq sa edhe deputetët e partive në pushtet. Udhëheqësi i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon tha se Franca ishte në një pikë vendimtare dhe parashikoi një numër edhe më të madh protestuesish sesa në ditën e parë të aksionit më 19 janar. Protestat në rrugë priten në të gjitha qytetet e mëdha dhe në qytetet më të vogla. Raportohet se 11,000 policë janë vendosur për të mbuluar demonstratat.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

"Shumë francezë mendojnë se puna është gjithnjë e më e dhimbshme. Nuk është se nuk duan të punojnë por nuk duan të punojnë në këto kushte," i tha BBC-së politologu i Sciences Po, Bruno Palier.

 

ME TE LEXUARAT