“Donte të hakmerrej me shefat”, ish-punonjësi sulmoi me armë kompaninë, flasin dëshmitarët

Bota

“Donte të hakmerrej me shefat”, ish-punonjësi sulmoi me

Të frikshme janë dëshmitë e qytetarëve pas masakrës në një kompani transporti në rrugën Artemisiou në Athinë, ku një person qëlloi disa herë duke vrarë tre persona dhe më pas veten. 

Punonjësit e kompanisë kanë përshkruar momentin për protothema.gr kur ish-punonjësi egjiptian i kompanisë hyri në zyrat në rrugën Artemisiou dhe sulmoi “shefat”, siç thonë ata.

Një nga punonjësit thotë se “ishim në zyrat tona dhe dëgjuam të shtëna, nuk e dinim se çfarë ndodhi. Bëhet fjalë për një punonjës të vjetër të kompanisë, me origjinë egjiptiane, i cili është shkarkuar prej kohësh. Mesa duket ka dashur të hakmerret me shefat. Ai u bërtiste të gjithëve që të largoheshin. Ai nuk donte të godiste asnjë prej nesh. Vetëm shefat. Pra, synonte ata. Ai qëlloi dy shefat dhe një punonjës që iu afrua duke u përpjekur ta qetësonte . Ai hyri me një karabinë me tytë të shkurtër dhe një revole. Kur hyri në kompani nuk e kishte nxjerrë armën, mbante një thes. Unë isha në dyshemenë time, duke u fshehur nën tavolinën time derisa policët hynë dhe na nxorën të gjithëve jashtë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Donte të hakmerrej me shefat”, ish-punonjësi sulmoi me

Një tjetër punonjës i kompanisë tha: Isha në katin e parë, gjithçka që ndodhi ishte në katin e dytë. Dëgjova dy të shtënat e para, shkova në shkallë dhe pashë dy djem që zbrisnin dhe thoshin “është Aris me armë dhe po qëllon!”. E pashë të hynte në kompani sepse jam afër hyrjes. Unë e njoh makinën sepse ne të dy jemi punonjës për një kohë të gjatë këtu. E di që është në pension, nuk e di nëse është shkarkuar”.

E pushuan nga puna, ish-punonjësi vret CEO-n e kompanisë greke, dy punonjës dhe veten

“Donte të hakmerrej me shefat”, ish-punonjësi sulmoi me

Sulm me armë në një kompani detare në Glifadha të Athinës.

Një person i armatosur ka hyrë në një kompani detare pak pas orës 10:00 sipas orës lokale dhe ka hapur zjarr ndaj punonjësve të kompanisë.

Personi që shkaktoi masakrën duket se është një ish punonjës i kompanisë i cili është pushuar para pak kohësh nga detyra e tij në të njëjtën kompani.

Autori qëndron i armatosur në katin e dytë të godinës që sulmoi, ndërsa zona është rrethuar nga forca të shumta policore.

Personi i dyshuar për sulmin besohet se është një 70-vjeçar egjiptian. 

Tre punonjës dhe vetë autori mbetën të vdekur nga masakra në një kompani detare në Athinë.

Autori 70-vjeçar i sulmit  kreu vetëvrasje, pasi kuptoi se ishte rrethuar nga policia. Ai hyri në kompani pak pas orës 10:00 sipas orës lokale dhe hapi zjarr ndaj punonjësve.

Autori i krimit kishte me vete karabinë dhe një pistoletë gjatë sulmit, ndërkaq mes viktimave është CEO-n e kompanisë, e cila ishte motra e presidentit të firmës, një nga drejtorët dhe një punonjës.

ME TE LEXUARAT