Avionët luftarakë të Kinës në hapësirën ajrore të Tajvanit

Bota

Avionët luftarakë të Kinës në hapësirën

Avionët luftarakë kinezë janë pikasur në hapësirën ajrore të Tajvanit, në mes të tensioneve mes dy vendeve që po shtohen gjithnjë e më shumë.

Kina ka fluturuar 28 avionë luftarakë përreth Tajvanit dhe shumica e tyre kanë kaluar vijën ndarëse në Ngushticën e Tajvanit.

Autoritetet raportuan se mjetet kineze kanë kryer misione të pa lajmëruara më parë, pasi hynë në pjesën juglindore të ishullit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ministria e Mbrojtjes përmes një deklarate raportoi se Kina ka kryer mision stërvitor, por pavarësisht kësaj situate po monitorohet nga afër.

Pekini pretendon se Tajvani është pjesë e territorit të tij dhe një ditë do ta marrë nën kontroll, qoftë edhe duke përdorur forcën nëse është e nevojshme. Kina ka rritur aktivitetin ushtarak dhe presionin diplomatik ndaj ishullit viteve të fundit, përderisa raportet mes Taipeit dhe Pekinit janë përkeqësuar.

Javën e kaluar, kryeqyteti i Kinës raportoi për rritje të numrit të hyrjeve të avionëve luftarakë dhe anijeve kineze në territoret e tyre.

Gjithsej u raportuan për 68 avionë dhe dhjetë anije ushtarake kineze, ndërkohë arsyetimi I vetëm I dhënë është për stërvitjet që ata po kryejnë./tch

ME TE LEXUARAT