Avionët amerikanë mbërrijnë në Korenë e Jugut pas tensioneve me Veriun

Bota

Avionët amerikanë mbërrijnë në Korenë e Jugut pas

Avionët luftarakë F-35 të Forcave Ajrore të SHBA mbërritën në Korenë e Jugut të martën e 5 korrikut.

Kj, për të kryer operacione fluturimi së bashku me homologët e tyre të Koresë së Jugut mes tensioneve me Korenë e Veriut.

Lajmi u bë i ditur nga agjencitë vendase.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Avionët pritet të fluturojnë me disa të tjerë mbi Korenë e Jugut dhe ujërat përreth si pjesë e një misioni stërvitor 10-ditor.

“Fluturimet e njohjes dhe trajnimit rutinë do të rrisin ndërveprimin e dy Forcave Ajrore për të kryer dhe operuar në dhe rreth Gadishullit Korean”, thuhet në deklaratën zyrtare.

“Trajnimi i aviacionit është gjithashtu një mundësi për ekuipazhet ajrore që të kryejnë detyra të mbështetjes dhe mirëmbajtjes për të mbështetur teknologjinë më të fundit të avionëve ushtarakë”, shtoi ai.

Në një deklaratë të veçantë, ministria e mbrojtjes e Koresë së Jugut shtoi se stërvitjet kanë për qëllim “të demonstrojnë aleancën e fortë Kore e Jugut-SHBA”.

Dislokimi i së martës është hera e parë në pesë vjet që SHBA-të kanë vendosur publikisht avionë luftarakë në Korenë e Jugut.

Washington-i për herë të fundit zbuloi publikisht dërgimin e avionëve stealth në dhjetor të vitit 2017, kur dërgoi luftëtarë stealth F-22 dhe avionë F-35 për të marrë pjesë në një stërvitje të përbashkët ajrore.

ME TE LEXUARAT