“Arrestimi i tij shkaktoi tërmet në Shqipëri”, gazeta spanjolle për Amant Josifin: Biznesmen me lidhje të forta politike

Bota

“Arrestimi i tij shkaktoi tërmet në Shqipëri”, gazeta

Të tjera detaje janë zbardhur nga arrestimi i biznesmenit Amant Josifi në Dubai, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet spanjolle.

Gazeta më e madhe në Spanjë, “El Pais” ka zbuluar se Amant Josifi u ndalua më 6 shtator në Dubai pasi ishte përcaktuar nga policia e katalonjës dhe “Guardia Civil” si objektiv “me vlerë të lartë”.


Sipas autoriteteve spanjolle Josifi është pronar i disa call-centre të regjistruara në Shqipëri, përmes të cilave policia dyshon se janë mashtruar me mijëra shtetas spanjollë, duke i ofruar investime financiare false.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“El Pais” shkruan se Josifi është një biznesmen i njohur në Shqipëri, me lidhje të forta politike. Ajo shton se arrestimi i tij ka shkaktuar një tërmet në vendin tonë, dhe se Josifi ka shërbyer si këshilltar i Ministrisë së Mbrojtjes në periudhën 2018-2020.

Një nga avokatët e 33-vjeçarit në Spanjë tha për gazetën “El Pais” se Josifi është thjesht një biznesmen që kishte marrë me qira call-centra dhe se nuk e dinte se çfarë lloj aktivitetesh kryheshin aty. Arrestimi, sipas burimeve gjyqësore spanjolle, është kryer përmes Interpolit. Josifi është i lirë, pa asnjë masë sigurimi, në pritje të paraqitjes së kërkesës për ekstradim nga gjykata e La Seu.

Hetimi i çështjes ka zbardhur funksionimin e “call centre” të hapura 24 orë në ditë, me dhjetëra persona që pretendohet se janë agjentë fals, të cilët mashtronin qytetarët nga e gjithë bota.


‘Viktimat’ besonin se po investonin në produkte financiare me përfitim të lartë dhe kriptovaluta, por në realitet paratë shkonin direkt në xhepat e organizatës kriminale.

Sipas “El Pais” Amant Josifi ishte ne krye të degës të organizatës kriminale që merrej me mashtrimin e qytetarëve spanjollë, dhe që kishte epiqendër Shqipërinë.

ME TE LEXUARAT