Aksident tragjik në Afrikën e Jugut, kamioni përplaset me autobusin e minatorëve, 20 të vdekur

Bota

Aksident tragjik në Afrikën e Jugut, kamioni përplaset me

Të paktën 20 persona humbën jetën kur një kamion u përplas me një autobus që transportonte minatorët vonë të dielën në provincën veriore Limpopo të Afrikës së Jugut, njoftuan mediat lokale.

Faqja e internetit Times Live citoi një kompani lokale sigurie, Arezwothe Protection Services, të thoshte se shumica e pasagjerëve në autobus kishin vdekur në vendin e aksidentit.

Kompania e sigurisë tha se aksidenti ndodhi rreth orës 17:00 me orën lokale (1500 GMT) midis Niani dhe Musina, disa kilometra nga kufiri i Afrikës së Jugut me Zimbabve.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.


SA Trucker, një revistë në internet për kamionistët në Afrikën jugore, tha se autobusi dhe kamioni morën flakë pas përplasjes pasi pasagjerët ishin ende të bllokuar në autobus.

Sipas një postimi nga Arezwothe Protection Services në X, dikur Twitter, përplasja thuhet se përfshinte një autobus që transportonte punëtorët e minierave në Minierën e Diamantit Venetia dhe një kamion.

Miniera Venetia, në pronësi të De Beers, është prodhuesi më i madh i diamanteve në vend. Zyrtarët provincialë nuk ishin të gatshëm për koment.

ME TE LEXUARAT