Zbulohet se SHBA i ka dërguar mesazhe private Rusisë për muaj të tërë: Nëse Rusia...

Aktualitet

Zbulohet se SHBA i ka dërguar mesazhe private Rusisë për muaj

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dërguar mesazhe private Moskës prej muajsh, duke paralajmëruar udhëheqjen ruse se, nëse Rusia sulmon Ukrainën me armë bërthamore, do të ketë pasoja të rënda, shkruan Washington Post .

Zyrtarët anonimë amerikanë që zbuluan të lartpërmendurat për WP thanë gjithashtu se paralajmërimet që presidenti amerikan Joe Biden i ka dërguar deri më tani Moskës janë shtrembëruar qëllimisht. Biden, thonë zyrtarët, dëshiron që Kremlini të shqetësohet se si do të reagojë Amerika nëse ukrainasit sulmohen me armë bërthamore.

“Paqartësia strategjike” e Shtëpisë së Bardhë vjen pasi Rusia kërcënon hapur se do të përdorë armë bërthamore nëse integriteti i territorit të saj vihet në pikëpyetje.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi me armë bërthamore pasi ukrainasit dëbuan rusët nga verilindja e Ukrainës dhe përpara “referendumit” për shkëputjen e katër rajoneve të Ukrainës dhe aneksimin e tyre në Rusi, i cili ka filluar të premten.

Në komunikimin me Moskën merr pjesë edhe Departamenti Amerikan i Shtetit, por zyrtarët amerikanë nuk kanë dashur të thonë se kush po ua përcjell mesazhet e përmendura rusëve dhe çfarë thonë ata.

Nuk dihet nëse Amerika kontaktoi Rusinë pasi Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm të rezervistëve të mërkurën. Një zyrtar i lartë amerikan tha se Uashingtoni i ka dërguar mesazhe të rregullta Moskës gjatë muajve të fundit.

Kërcënime më specifike
Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse Dmitry Medvedev shkroi të enjten në platformën e komunikimit Telegram se Rusia do të “pranojë” territoret në lindje të Ukrainës ku po zhvillohen referendumet dhe premtoi se do të rritet siguria në atë zonë.

Medvedev tha se Rusia do t’i mbrojë zonat e aneksuara me të gjitha armët në dispozicion, duke përfshirë armët bërthamore strategjike dhe “ato të bazuara në parime të reja”, pra me raketa hipersonike. “Rusia ka zgjedhur rrugën e saj. Nuk ka kthim prapa,” shtoi Medvedev.

Medvedev i bëri komentet një ditë pasi Putini sugjeroi se Rusia do të aneksonte pjesë të Ukrainës jugore dhe lindore dhe do t’i integronte ato në territorin e saj. Putin tha se ai nuk po bënte bllof kur tha se Rusia do të mbrojë integritetin e saj territorial me të gjitha armët në dispozicion, përfshirë armët bërthamore.

Zyrtarët e administratës së Biden theksuan se që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia ka kërcënuar vazhdimisht se do të përdorë armë bërthamore, por se ato kurrë nuk janë vënë në gatishmëri.

Vërtetë, kërcënimet e fundit ruse janë dukshëm më specifike se ato që u shqiptuan më parë, dhe ato vijnë në një kohë kur ushtria ukrainase po i shkakton dëme të konsiderueshme Rusisë.

Ndërsa kërcënimet e mëparshme ruse dukej se synonin SHBA-në dhe vendet e tjera perëndimore që ndihmonin Ukrainën, deklaratat e fundit të Putinit sugjerojnë se Rusia po shqyrton përdorimin e armëve bërthamore në fushat e betejës së Ukrainës për të ndalur përparimet e Ukrainës dhe për të detyruar Kievin dhe aleatët e tij të tërhiqen.

“Ne nuk kemi qenë kaq afër përdorimit të armëve bërthamore për dekada. Pasojat edhe të një “lufte të kufizuar bërthamore” do të ishin katastrofike,” tha Daryl Kimball , drejtor ekzekutiv i Shoqatës së Kontrollit të Armëve me bazë në Uashington, një grup avokues që punon për të parandaluar përhapjen bërthamore.

Përshkallëzimi për hir të de-përshkallëzimit
Për vite me radhë, ekspertët amerikanë kanë frikë se Rusia do të përdorë armët taktike bërthamore për t’i dhënë fund një konflikti në kushte që i përshtaten më mirë. Kjo strategji ndonjëherë përshkruhet si “përshkallëzim për hir të de-përshkallëzimit”.

Vadim Skibicki , nënkryetari i inteligjencës ushtarake ukrainase, tha të enjten se është e mundur që Rusia të sulmojë Ukrainën me armë bërthamore për të ndaluar përparimin e saj në fushën e betejës dhe për ta shkatërruar atë. “Ky është një kërcënim edhe për vendet e tjera. Shpërthimi pas shpërthimit të bombës bërthamore nuk do të prekë vetëm Ukrainën, por edhe rajonin rreth Detit të Zi”, tha Skibicki.

Ukrainasit janë përpjekur vazhdimisht të thonë se një sulm bërthamor rus nuk do t’i detyrojë ata të pranojnë humbjen. Në fakt, ata thanë se kjo mund t’i motivonte më tej. “Ju i kërcënoni ukrainasit me armë bërthamore?” tha të mërkurën Mihajlo Podoljak , këshilltar i Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy . “Putin ende nuk e kupton se me kë ka të bëjë”.

Të dielën e kaluar, Biden u pyet në emisionin “60 Minuta” të CBS se çfarë do t’i thoshte Putinit nëse do të bëhej e ditur se ai po mendonte për përdorimin e armëve bërthamore në luftën në Ukrainë. “Mos. Mos. Mos”, tha Biden. “Ju do të ndryshoni fytyrën e luftës”.

Në atë kohë, Biden nuk do të thoshte se si do t’i përgjigjej Amerika një sulmi rus me armë bërthamore, por tha se përgjigja do të ishte “e rëndësishme” dhe se do të varet nga veprimet e rusëve.

Nëse Rusia sulmon Ukrainën me armë bërthamore, atëherë Amerika do të gjendet në një situatë të vështirë pasi nuk ka nënshkruar një marrëveshje aleance me Ukrainën.

 Çdo reagim nga SHBA-ja mund të çojë më pas në shpërthimin e një lufte të përgjithshme bërthamore. Biden ka thënë vazhdimisht se ai i merr të gjitha vendimet në lidhje me luftën në Ukrainë duke pasur parasysh këtë. Presidenti amerikan ka thënë se prioriteti i tij është shmangia e një konflikti bërthamor.

Kërcënime të pamatura
Matthew Kroenig , profesor i shkencave politike në Universitetin Georgetown dhe drejtor i Qendrës Scowcroft për Strategjinë dhe Sigurinë në Këshillin Atlantik, pretendon se SHBA mund t’i përgjigjet një sulmi të mundshëm rus në Ukrainë me armë bërthamore duke rritur paketën e ndihmës që i dërgon Kievit. dhe duke sulmuar forcat dhe bazat ruse ata vendosin atë sulm. 

“Kjo do të dërgonte mesazhin se nuk do të ketë një luftë të përgjithshme, por se është një goditje e kufizuar. Nëse je Putin, si do të përgjigjesh? Dyshoj se do ta sulmosh Amerikën me të gjitha armët bërthamore në dispozicion,” tha Kroenig.

James M. Acton , një nga drejtorët e programit për politikën bërthamore në Carnegie Endowment for International Peace, tha se nuk ka kuptim të diskutojmë reagimet amerikane ndaj një sulmi rus tani, sepse rusët kanë shumë lëvizje në dispozicion të tyre – nga një provë bërthamore e nëndheshme, e cila nuk do të dëmtojë askënd, në një sulm të madh në të cilin do të vdesin dhjetëra mijëra civilë. Veç kësaj, Acton thotë se aktualisht nuk ka asnjë indikacion që Putini është gati të sulmojë Ukrainën me armë bërthamore.

“Nëse ai me të vërtetë është duke menduar për përdorimin e armëve bërthamore në një afat të afërt, ai pothuajse me siguri do të donte që ne ta dinim,” tha Acton. “Ai më mirë do të na kërcënonte dhe na detyronte të bëjmë lëshime sesa të përdorim armë bërthamore.”

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të enjten se rusët duhet të ndalojnë menjëherë “kërcënimet e tyre të pamatura”. 

Blinken shtoi se në janar të këtij viti, Rusia nënshkroi një deklaratë me anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara duke thënë se “askush nuk mund të fitojë një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të luftohet kurrë”./fmimages.net

ME TE LEXUARAT