Zbulohen lidhjet me ish- Drejtorin e Policisë, djali i Breçanit i martuar me motrën e Ervin Matës

Aktualitet

Zbulohen lidhjet me ish- Drejtorin e Policisë, djali i Breçanit i
SPAK ka lëshuar 11 urdhër arreste, pas një operacioni të ndërmarrë mbrëmjen e sotem, për të goditur një grup të struktura kriminal.

Urdhër-arreste janë lëshuar edhe për Erzen Breçanin dhe djali i tij Eralbi Breçanin, të cilët akuzohen për pastrim parash dhe përkrahje të autorit të krimit. Në kërkim është edhe Ervin Mata, biznesmeni i njohur në botën e krimit, pas përplasjes me armë në vitin 2018 me “mbretin e lojërave të fatit”, Ervis Martinaj.

Nga ana tjetër, mësohet se Breçani dhe Mata janë më shumë se sa bashkëpunëtorë, pasi djali i Breçanit është i martuar me motrën e Ervin Matës. Ish-drejtori i policisë akuzohet se ka mbashtetur veprimtarinë kriminale të Matës, së bashku me djalin e tij.

Operacioni i sotëm ishte vazhdim i megaoperacionit “Metamorfoza”, teksa mbi 11 të dyshuarit për të cilët janë lëshuar urdhër arreste pas zbërthimit të mesazheve nga aplikacioni i koduar “SKY ECC” rëndojnë akuza për pastrim parash, grup i strukturuat kriminal, trafik dorge, sigurim kushtesh për të kryer vrasje, shpërdorim detyre dhe përkrahje e autorit të krimit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.


Operacioni është ende në vijim dhe pritet që të ketë një njoftim zyrtar për të dhënë më shumë detaje.

ME TE LEXUARAT