Zbërthehet karteli shqiptar i kokainës, ndër më të fuqishmit e të pamëshirshëm

Aktualitet

Zbërthehet karteli shqiptar i kokainës, ndër më të

Organizatat kriminale shqiptare kanë marrë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në tregun ndërkombëtar të drogës, duke konkurruar në mënyrë të barabartë me mafiozët tradicionalë. Ditën e djeshme dy vrasje tronditën opinionin publik, ku në Guayaquil u ekzekutua me breshëri arme Ergys Dashi 33 vjeç nga Durrësi, teksa u qëllua me disa plumba brenda një restoranti. Ndërkohë në Antuerp të Belgjikës, të shtunën në mesnatë ekzekutua Bledar Muçaj. Sipas mediave vendase përkatës, raportohet se policia po heton për të shkuarën e viktimave si dhe lidhjen e tyre me trafikun e kokainës nga Amerika Latine në drejtim të Europës.

Rrjete kriminale të drogës, kanë krijuar bazat e tyre direkt në vendet ku prodhohet kokaina, në Ekuador e Kolumbi por jo vetëm. Më pas në portet kryesore të vendeve të Europës, kanë bazat e tjera sërish me shqiptarë që presin ngarkesa me tonelata kokainë për t’i shpërnarë më pas të gjithë Europën. Në një dosje voluminoze të publikuar nga prokuroria italiane raportohet se grupet shqiptare fillimisht kanë krijuar aleanca me kartele të ndryshme të kokainës në Amerikën Latine dhe në Europë, por tashmë ata kanë krijuar kartelin e tyre të përbërë kryesisht nga shqiptarë sidomos për rolet kyçe të grupeve. Kështu rrjetet e trafikantëve shqiptarë kanë shpërndarë njerëzit e tyre në të gjitha pikat e intinerarit që ndjekin kontjenerët e kokainës.

Për sa i përket vrasjes së Ergys Dashit në Guayaquil, hetuesit po kryjenë kërkim në lidhjet e viktimës me kartelin shqiptarë të kokainë që prej vitesh ka filluar të operojë në Ekuador. Ndërkohë edhe për vrasjen e Bledar Muçës në Antuerp të Belgjikës po hetohet për lidhjet e tij të trafikut të drogës. Zona e Aartselaar njihet për luftën e ashpër mes klaneve të drogës që importohet nga Amerika e Jugut. Hetimet janë fokusuar pikërisht në pistat që e lidhin viktimën me pazaret e drogës, por edhe për larje hesapesh në Shqipëri.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.


Prokuroria Italiane flet për “Kompaninë Bello” që e konsiderojnë si kartelin e shqiptarëve për trafikun e kokainës. Sipas prokurorisë Kompania Bello furnizon Evropën me tonelata kokainë prej vitesh. Një oktapod me 14 tentakula, aq sa janë identifikuar qelizat e kartelit. Sipas tyre ky kartel është përhapur në dhjetë vende, nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Ekuador, duke kaluar nëpër Itali, Shqipëri Belgjikë, Britani e Madhe e më pas në të gjithë Europën.

Klanet shqiptare menaxhonin në mënyrë të pavarur shpërndarjen me pakicë, por gjithashtu u bënë të afta të furnizonin grupe autonome historikisht të pranishme në sheshet italiane, si p.sh. klanet mafioze të Madonnella di Bari, të cilat blinin ekskluzivisht nga grupi shqiptar Memia, që i përkiste kartelit të Kompania Bello, ose klanit Camorra të Continit, kanali kryesor i furnizimit të të cilit ishte ai i vëllezërve Memetaj – i lidhur gjithashtu me kartelin e “Kompania Bello”.

Ky kartel i “Kompania Bello” arrin të importojë në Europë nga nga Guayaquil tonelata kokainë ku më pas shpërndahet. Sipas gjetjeve të marra hetimore, të prokurorisë në Itali, “Kompania Bello” bazuar në një organizim në të gjitha aspektet paralel i karteleve të mëdha të Amerikës së Jugut, ka menaxhuar prej vitesh pjesë e konsiderueshme të trafikut të kokainës në Evropë dhe mund të konsiderohet si nga më të mëdhatë në botë.


Nga hetimet del se ky kartel ka dëgëzim në Itali, gjithashtu në Holandë, Ekuador, Austri, Zvicra, Franca, Norvegjia, Turqia, Gjermania dhe Belgjika si dhe është e pajisur me burime të mëdha ekonomike dhe logjistike. Anëtarët e kartelit shqiptar shquhen për vendosmërinë dhe pamëshirshmërinë e tyre. Disa prej tyre ata kanë qenë autorë të sulmeve brutale për të përcaktuar polemikat që kanë lindur në fushën e trafikut të drogës.

Pikerisht këto sjellje brutale dhe të pamëshirshme janë paralajmëruar shpesh herë nga prokuroritë e shteteve të ndryshme ku operon karteli shqiptar.

ABC pak ditë më parë solli edhe një investigim se si rrjetet kriminale shqiptare po zgjerohen gjithnjë e më shumë në Amerikën Latine dhe po përmbytin me drogë Europën.

6 viktima në Guayas nga Ballkani në Guayas:

Ergys Dashi është viktima e gjashtë ballkanike e një sulmi në Guayas.

Të mëparshëm ishin:

Shqiptari Ilir Hidri, i ekzekutuar në periferi më 30 maj 2017,

Shqiptari nga Kosova Renzi Azemi, i sulmuar (mbijetuar) në qendër të qytetit më 7 nëntor 2017,

Malazezo-shqiptari Fadil Kaçani, i ekzekutuar rrugës për në “la Costa” më 14 mars 2018,

Serbi Sasa Spasic, u vra në një qendër tregtare Samborondón më 21 prill 2020

Shqiptari Adriatik Tresa, i eliminuar në La Aurora, në Daule.

Kartelet kolumbiane konkurrojnë për tregun fitimprurës evropian me meksikanët, shqiptarët dhe rusët. Për dërgesat në Evropë, kartelet shqiptare dhe Sinaloa krijojnë aleanca. Tregjet e saj kryesore janë Holanda, Belgjika, Shqipëria, Greqia dhe Spanja.

Investigative Reporting Project Italy :

Në rrugicat e Amsterdamit dhe të Brukselit është e lehtë të hasësh trafikantë droge të të gjitha kombësive. Dy kryeqytetet evropiane sjellin më afër portet e Roterdamit dhe Antwerp-it, dyert e aksesit të privilegjuar për drogën që mbërrin në kontinent.

Megjithatë, duket se shqiptarët janë zhdukur nga rruga. Për ata që hetojnë ky është një sinjal i qartë. Klanet me origjinë nga Toka e Shqiponjave kanë bërë një hop cilësor.

“Këta janë biznesmenë me pamje të padyshimtë,” shpjegon ai për Irpi Media Fatjona Mejdini, koordinatore e seksionit shqiptar të Iniciativës Globale kundër Krimit të Organizuar , duke i bërë jehonë asaj që u tha vite më parë për krimin e organizuar italian.

E ulur pas një tavoline në një apartament të vogël, të përshtatur me selinë lokale të organizatës, në qendër të Tiranës, ajo rishfaqet hapat e ngjitjes së shqiptarëve në panteonin e krimit.

“Ata e nisën si shoferë të trafikantëve italianë, punonin si punëtorë në portet e Amsterdamit dhe Roterdamit për të tërhequr ngarkesat e ardhura, të tjerët transportonin kokainë nëpër Evropë. Më pas gjërat ndryshuan dhe ata kuptuan se mund të mbulonin vetë të gjithë zinxhirin e furnizimit, duke u akredituar drejtpërdrejt me furnitorët e Amerikës së Jugut”.

Brenda pak vitesh ata kanë arritur të krijojnë një sistem që nuk ka asgjë për t’ua pasur zilinë atyre të organizatave historikisht më të strukturuara, sipas asaj që doli nga hetimet më të fundit, si ai i quajtur “Los Blancos”, i koordinuar nga prokurori i Firences dhe i kryer së bashku me Europolin dhe prokurorët e tjerë ndërkombëtarë, shkruan IRPI./abc.al

ME TE LEXUARAT