"Vrava vajzën time për nder", 18-vjeçarja u vra nga babai, zbulohet telefonata pas krimit

Aktualitet

"Vrava vajzën time për nder", 18-vjeçarja u vra nga

Pak më shumë se një muaj pas zhdukjes së Samanit, babai i saj ka pranuar krimin gjatë një telefonate me një të afërm në Itali.

“Unë vrava vajzën time,” tha Shabbar Abbas më 8 qershor 2021, kur ai kishte ikur në Pakistan.

Biseda është regjistruar në procesin e gjyqit që do të nisë në shkurt ndaj familjes së tetëmbëdhjetë vjeçares të zhdukur natën e 30 prillit 2021 nga Novellara dhe se hetuesit dhe Karabinierët e Reggio Emilia janë të sigurt që ajo u vra, sepse nuk pranoi të martohej me një kushëri në shtëpi dhe donte të largohej nga shtëpia.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Më 10 shkurt 2022, tre anëtarët e familjes së Saman të arrestuar jashtë vendit, Francë dhe Spanjë, muajt e fundit do të dalin në gjyq në Reggio Emilia.

Xhaxhai i saj Danish Hasnain, dy kushërinjtë Ikram Ijaz dhe Nomanhulaq Nomanhulaq, përveç prindërve Shabbar Abbas dhe Nazia Shaheen, të cilët janë ende të arratisur në Pakistan.

“Për mua dinjiteti i të tjerëve nuk është më i rëndësishëm se i imi (…) – i tha Shabbar të afërmit të tij në telefonatën e përgjuar – Unë e lashë djalin tim në Itali (vëllain e mitur të Samanit tashmë i besuar në një komunitet të mbrojtur, ed). Vrava vajzën time dhe erdha, s’ja bëj të keqen askujt.”

I njëjti anëtar i familjes, i dëgjuar nga karabinierët më 25 qershor të atij viti, raportoi se babai i Samanit e kishte telefonuar për t’i thënë të mos fliste për të.

“Tashmë jam i rrënuar -janë fjalët e Abasit në rrëfimin e të afërmit – nuk do ta lë vetëm familjen”. “Kam vdekur tashmë, e vrava, e vrava për dinjitetin dhe nderin tim. E vramë”, pa dhënë emra konkretë, por me kuptimin “ne”, shpjegoi hetuesi.

ME TE LEXUARAT