“Tronditet” Euro, leku po ‘rikthehet’ fuqishëm në valutë

Aktualitet

“Tronditet” Euro, leku po ‘rikthehet’ fuqishëm

Edhe muaji shtator po konfirmon pozitat e forta të Lekut në kursin e këmbimit valutor.

Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, monedha europiane këmbehej sot me 106.23 lekë, në rënie me 0.7 lekë që nga fundi i javës së kaluar. Kursi Euro-Lek ka zbritur në nivelin më të ulët që prej datës 22 gusht.

Edhe shumica e valutave të tjera po ndjekin rënien e Euros. Paundi Britanik zbriti në 122.54 lekë, niveli më i ulët që prej mesit të muajit gusht. Franga zvicerane zbriti në 110.06 lekë, edhe kjo në nivelin më të ulët prej një muaji.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Dollari Amerikan ngelet poshtë nivelit të 100 lekëve, por megjithatë të enjten shënoi një rritje të lehtë dhe u këmbye me 99.67 lekë.

 

ME TE LEXUARAT