The Times: Turizmi në Shqipëri, në nivelet e Greqisë dhe Kroacisë

Aktualitet

The Times: Turizmi në Shqipëri, në nivelet e Greqisë dhe

Ujëra të kristaltë, vende që janë pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Një Shqipëri që po i largohet reputacionit të lidhur me krimin e organizuar.

Një vend që po krahasohet me Greqinë dhe Kroacinë teksa turizmi po i rikthet normalitetit pas pandemisë.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Kështu e nis prestigjiozja “The Times” artikullin e saj referuar turizmit në Shqipëri dhe rritjes së interesit së shtetasve britanik ndaj vendit.

Linjat ajrore po rrisin frekuencat e fluturimeve dhe kompanitë e pushimeve po prezantojnë ture të reja.

“Times” ka kontaktuar ekspertët e udhëtimit të cilët shprehen se media sociale është një forcë e fortë shtytëse pas rritjes së interesit.

“Ata janë përdorues të mëdhenj të mediave sociale dhe kanë përfituar nga kjo”, tha Ellie Marr, një specialiste për Shqipërinë në Regent Holidays.

Sipas saj, në të kaluarën interesi vinte nga njerëzit që donin të zbulonin Shqipërinë si një destinacion i prekur nga komunizmi.

“Tani është rasti që njerëzit e kanë parë në foto, kanë dëgjuar për të dhe e kuptojnë se është një vend mahnitës për bregdetin dhe bukurinë e tij natyrore. Mediat sociale kanë pasur një efekt të madh”.

Videot në platformën TikTok që shfaqin Ksamilin janë parë më shumë se 60 milionë herë.

ME TE LEXUARAT