Rrumbullaku takim me kreun e Interpol, bisedime për ekstradimin e “bosëve" të krimit që strehohen në Dubai

Aktualitet

Rrumbullaku takim me kreun e Interpol, bisedime për ekstradimin e

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, priti në një takim Presidentin e INTERPOL-it, Gjeneral Major Ahmed Naser Al-Raisi.

Gjatë këtij takimi është diskutuar forcimi i bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Organizatës Ndërkombëtare të Policisë Kriminale në luftën kundër krimit të organizuar.

Rrumbullaku falënderoi Presidentin e INTERPOL-it për vizitën dhe mundësinë që Policia e Shtetit të mikpriste Konferencën e 51-të Rajonale të INTERPOL-it për Europën, që zhvilloi punimet në Tiranë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Duket se Rrumbullaku me Gjeneral Major Ahmed Naser Al-Raisi ka prekur dhe çështjen e ekstradimit të personave të shumëkërkuar që janë strehuar në Dubai. Ai tha se personat që janë në kërkim duhet të vendosen para drejtësisë së Shqipërisë.

Ai u shpreh se për Policinë e Shtetit është prioritet shumë i rëndësishëm dorëzimi në duart e drejtësisë i personave të kërkuar për krime të rënda dhe me rrezikshmëri të lartë, si për Shqipërinë, ashtu edhe për vendet ku ata strehohen.

“Ky bashkëpunim, i konsoliduar në shkëmbim informacioni në kohë shumë të shpejtë dhe operacione të përbashkëta, duhet të shkojë edhe më tej, duke u fokusuar edhe në përpjekjen madhore të Policisë së Shtetit dhe agjencive ligjzbatuese të Shqipërisë për vendosjen para drejtësisë të personave në kërkim ndërkombëtar”, u shpreh Rrumbullaku. 

Policia e Shtetit dhe INTERPOL-i ranë dakord të rrisin bashkëpunimin dhe programet e përbashkëta për të luftuar krimin e organizuar ndërshtetëror në të gjitha format e tij, në të gjithë rajonin dhe më gjerë.

Kujtojmë që kërkesa e Rrumbullakut për ekstradim vjen pasi në Dubai kanë gjetur strehim “kokat” e krimit që janë të shumëkërkuar nga drejtësia shqiptare. Për shkak se Shqipëria nuk ka një marrëveshje konkrete me Emiratet e Bashkuara Arabe, ka bërë që disa herë ata të refuzojnë ekstradimin e kriminelëve, siç ka qenë edhe rasti i Eldi Dizdarit, ku Dubai refuzoi ekstradimin e tij.

ME TE LEXUARAT