Në Angli me gomone për vetëm 1500 paund! Shqiptarët ‘detyrojnë’ kontrabandistët të ulin çmimet

Aktualitet

Në Angli me gomone për vetëm 1500 paund! Shqiptarët

Bandat e kontrabandës së emigrantëve kanë përgjysmuar çmimin e kalimeve me gomone në Angli.

Kontrabandistët kurdë e kanë ulur çmimin e gomoneve për në Angli në vetëm 1500 paund, tarifa më e lidhë për kalimin në kanalin e La Manshit që prej fillimit të këtij lloji transporti në vitin 2018. Çmimi është më shumë se gjysma e çmimit aktual standard prej 3,500 paundsh dhe më shumë se një e treta e tarifës mesatare prej 5,000 £ vitin e kaluar.

Sipas mediave të huaja, shkak për këtë ëhstë bërë fakti, që numri i shqiptarëve që kalojnë Kanalin ka rënë me 90 për qind pasi Britania e Madhe nënshkroi një marrëveshje të re për dëbimin e shpejtë me Shqipërinë, në dhjetor të vitit të kaluar.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ministrat besojnë se masat kanë vepruar si një pengesë për shqiptarët, të cilët përbënin një të katërtën e 45,755 emigrantëve që kaluan Kanalin vitin e kaluar. Të hënën, shifrat e Home Office treguan se gati 24,000 emigrantë kanë kaluar deri më tani Kanalin për këtë vit.

Reklamat që ofronin kalim nëpër Kanal për 1500 £ u postuan në Instagram, me titullin: “Rruga nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar. Vlera e një personi £ 1,500.”

“Oferta” doli nga një bandë e kontrabandës kurde, e cila është specializuar në transportin e shqiptarëve. Çmimi më i ulët pasqyron gjithashtu një ndryshim në taktikat e kontrabandistëve të njerëzve, të cilët po porosisin varka më të mëdha, që transportojnë nga 50 deri në 60 emigrantë, gjë që rrit fitimet e tyre.

 

ME TE LEXUARAT