Shtyhet dorëzimi i 15 mijë vaksinave në Rinas. Reagon ministria: Vijnë sonte

Aktualitet

Shtyhet dorëzimi i 15 mijë vaksinave në Rinas. Reagon ministria:Reagon Ministria e Shëndetësisë: Mbërrijnë pas pak 15,210 dozat e vaksinave të lajmëruara

Ne nje njoftim te derguar ne oren 21.18 Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale informon se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë pas pak në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka qenë në komunikim të vazhdueshëm për transportin e vaksinave Pfizer, dhe falë përpjekjeve intensive, pritet të mbërrijnë në Shqipëri 15,210 dozat e lajmëruara.

Artikulli i ores 21.00: Ministrja e Shendetesise dhe zyrtaret e ISHP kishin lajmeruar se diten e sotme ne Shqiperi do te mberrinin edhe 15 mije vaksina te tjera nga kompania PFizer por kjo gje nuk ka ndodhur.

Edhe pse mediat kane raportuar dje e madje edhe sot ne mengjes se dergesa e vaksinave do te mberrinte diten e sotme ne Rinas, ne fakt procedura eshte anuluar per shkaqe qe nuk dihen.

Ka qene vete ministrja e Shendetesise Ogerta Manastirliu e cila njoftoi se Shqiperia do ta vazhdonte procesin e vaksinimit me ritme te shpejta pas mberritjes se ketij numri dozash qe ishte me i madhi deri tani.

Mendohet se anulimi i procedures ka te beje me mungesen e kryeministrit Edi Rama i cili ndodhet ne Bruksel per vizite zyrtare, cka ia bente te pamundur daljen ne Rinas per te pritur vaksinat sic ka ndodhur deri tani me tri dergesat e mberritura ne vendin tone./lajmifundit.al 

ME TE LEXUARAT