Emrat/ Nga bukëpjekës në ‘shtëpi bari’, burg për dy shqiptarët në Britani

Aktualitet

Emrat/ Nga bukëpjekës në ‘shtëpi bari’, burg
Dy shtetas shqiptarë, të cilët u arrestuan nga autoritetet britanike duke rritur kanabis brenda një banesë në zonën e Windsor, janë dënuar me nga dy vite burg secili.

Bëhet fjalë për Amarlid Nezha dhe Gridi Fatia, të cilët jetonin ilegalisht në Britani dhe u arrestuan në flagrancë teksa kujdesshin brenda një ‘shtëpi bari’ në rajonin Berkishire. Gjatë kontrollit fizik në banesë, policia gjeti dhe sekuestroi 276 bimë kanabisi me vlerë 200,000 deri në 800,000 mijë paund.

Nezha dhe Fatia kishin paguar disa mijë paund për të shkuar në Britani dhe kishin punuar si bukëpjekës dhe në ndërtim, deri në momentin kur u dërguan nga trafikantët për të punuar si “kopshtarë”.

Mediat britanik shkruajë se ka mundësi deportimi për 2 shqiptarët, pas shlyerjes së dënimit.

ME TE LEXUARAT