“Dridhet” Rusia, një superfuqi e re ushtarake po instalohet në “derë të shtëpisë” së Putinit

Aktualitet

“Dridhet” Rusia, një superfuqi e re ushtarake po instalohet

Raketa që ra në Poloni javën e kaluar duke vrarë dy persona, shqetësoi gjithë botën.

Frika se Vladimir Putin mund të nisë një sulm të armatosur drejt Polonisë, ka bërë që ky shtet të nisë planin për tu shndërruar në një superfuqi ushtarake. Polonia po ndërton ushtrinë më të fuqishme evropiane.

Krahasimi me Gjermaninë

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Gjermania, një aleat tradicional i SHBA-së në rajon, mbetet qendra e tyre logjistike. Por analiza e pafundme e Berlinit, e cila përfundimisht nuk çoi askund, si dhe mungesa e ndonjë strategjie, nuk e bëri atë një partner ushtarak të vërtetë efektiv të SHBA-së, zbuloi i njëjti zyrtar.

Ndërsa Gjermania vazhdon të teorizojë vetëm për planet e ardhshme ushtarake, Polonia ka investuar burime të konsiderueshme në forcat e saj të armatosura për vite me radhë. Varshava njoftoi kohët e fundit se do të rrisë shpenzimet e saj të synuara për mbrojtjen nga 2.4 përqind e prodhimit të brendshëm bruto deri në 5 përqind.

Ndërkohë, pyetja është nëse Gjermania do të jetë në gjendje, pasi të ketë shteruar fondin e investimeve të mbrojtjes prej 100 miliardë eurosh që miratoi në fillim të këtij viti, të ruajë objektivin e NATO-s për të shpenzuar 2 për qind të PBB-së për ushtrinë.

Vitin e kaluar, Gjermania shpenzoi rreth 1.5 për qind të PBB-së për mbrojtjen. Ndërkohë, ministri polak i Mbrojtjes Mariusz B?aszczak premtoi se vendi i tij së shpejti do të ketë "forcat tokësore më të fuqishme në Evropë".

Polonia tashmë ka më shumë tanke dhe obusa se Gjermania dhe është në rrugën e duhur për të pasur një numër shumë më të madh trupash. Për momentin kanë 150 mijë ushtarë dhe synohet që deri në vitin 2035 të arrijë në 300 mijë. Gjermania aktualisht ka 170 mijë ushtarë.

Porosi nga Koreja

Ndërsa Uashingtoni ka mirëpritur premtimet e Polonisë për shpenzimet e mbrojtjes, ka gjithashtu pyetje nëse Varshava do ta bëjë këtë, si dhe zhgënjimi që vendi po i drejtohet Koresë së Jugut për disa nga blerjet e saj më të mëdha.

Polonia këtë pranverë nënshkroi një kontratë me vlerë 23 miliardë zloty (4.9 miliardë euro) për 250 tanke Abrams nga Shtetet e Bashkuara - të cilat supozohet të jenë zëvendësime të shpejta për 240 tanke të epokës sovjetike të dërguara në Ukrainë.

Forcat e saj ajrore janë të pajisura me F-16 amerikanë dhe në vitin 2020 Varshava nënshkroi një kontratë me vlerë 4.6 miliardë dollarë për 32 luftëtarë F-35. Por fokusi i shpenzimeve të tij ushtarake të fundit ka qenë Koreja, ku janë nënshkruar një sërë kontratash për të blerë tanke, avionë dhe armë të tjera.

Porosia nga Koreja përfshin 180 tanke K2 Black Panther, 200 K9 Thunder, 48 avionë sulmues të lehtë FA-50 dhe 218 raketahedhës K239 Chunmoo. Por është vetëm pajisje e përdorur. Orekset polake për armë të reja janë edhe më të mëdha. Kështu, deri në fund të kësaj dekade, koreanët pritet të dorëzojnë në Poloni gjithsej 1000 tanke K2 dhe 600 obusë K9.

Apeli i Koresë është se pajisjet e tyre ushtarake janë përgjithësisht më të lira se ato që ofrojnë amerikanët dhe evropianët dhe se ata mund t'i prodhojnë ato në një njoftim të shkurtër. Udhëheqësit polakë nuk e fshehën se presioni evropian mbi reformat e saj të diskutueshme gjyqësore luajti gjithashtu një rol në vendimin për të bërë pazar në Seul.

Fakti është se shumicës së prodhuesve evropianë të armëve u mungon gjithashtu kapaciteti për të përmbushur të gjitha porositë polake, kështu që zgjedhja polake për Korenë e Jugut nuk është vetëm një preferencë, por thjesht një domosdoshmëri në mënyrë që të jetë në gjendje të marrë pajisjet e porositura brenda kornizës kohore të dëshiruar.

Plani i Polonisë

Ndërsa askush nuk e vë në dyshim ambicien e shpenzimeve të Polonisë, disa vënë në pikëpyetje realizueshmërinë e saj, si dhe motivet politike pas shtytjes.

Deri në vitin 2035, ata synojnë të shpenzojnë 524 miliardë zloty, ose më shumë se 110 miliardë euro, për ushtrinë. Megjithë marrëdhëniet e ndërlikuara dypalëshe midis dy vendeve dhe një histori të trazuar, Gjermania mirëpret ngritjen ushtarake të Polonisë.

Berlini e konsideron Poloninë një tampon që e ndan atë nga sfera ruse e ndikimit dhe ambiciet e Putinit. Ata besojnë se sa më shumë tanke dhe ushtarë të ketë Polonia, aq më e sigurt do të jetë Gjermania.

ME TE LEXUARAT