Bisedat në SKY/ Trafikanti Altin Sinomati pagoi 150 mijë euro për të vrarë Shehajn

Aktualitet

Bisedat në SKY/ Trafikanti Altin Sinomati pagoi 150 mijë euro për

Autoritetet italiane kanë shpallur në kërkim trafikantin shqiptar të drogës, Altin Sinomati, 37 vjeç, i njohur ndryshe dhe si Aldo ose Il Lungo.

Mediat përtej Adriakut raportojnë se ai është zbuluar nga bisedat në aplikacionin sekret “Sky Ecc”, si porositësi i vrasjes së bashkëkombasit të tij, 38-vjeçarit Selavdi Shehaj, i quajtur ndryshe Simone ose Passerotto, ngjarje kjo e ndodhur më 20 shtator 2020 në plazhin e Torvaianicas në Itali.

Për këtë zbulim ka folur në Gjykatën e Assizes në Frosinone, Dario Ferrara, komandant i Njësisë së Hetimit të Karabinierëve.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Koloneli ka deklaruar se bisedat të koduara e bëjnë të besojë se shqiptari është afër rrethit të Leandro Bennato dhe Giuseppe Molisso.

Selavdi Shehaj flet me Molisso për çmimin e kokainës, për dërgesat e humbura, duke dëshmuar – thotë dëshmitari – për besimin mes të dyve.

Sinomati dyshohet se i ka dhënë 150 mijë euro Raul Esteban Calderon, i akuzuar si vrasës i Fabrizio Piscitellit, për të vrarë Simonen.

Më 27 korrik 2020 – raporton Ferrara – në shtëpinë e Bennatos, argjentinasi do të kishte mësuar për objektivin dhe së bashku me Elias Mancinelli, mikun e Leandros, do të fillonte të kryente inspektime në Bora Bora.

Fabrika ku më 20 shtator – sipas Prokurorisë së Romës – Calderon dhe Enrico Bennato qëlluan Shehajn.

Akuza është për vrasje të planifikuar. Dy të pandehurit e tjerë, Cianfrocca dhe De Rosa, gjetën njëri armën, tjetri motorrin. Dhe më pas Sinomati, i kërkuar si porositësi i vrasjes.

ME TE LEXUARAT