Arrestohen 36 persona në Turqi, dyshohet se janë të lidhur me ISIS

Bota

Arrestohen 36 persona në Turqi, dyshohet se janë të lidhur me

Autoritetet në Turqi kanë arrestuar 36 persona për lidhje të dyshuara me ISIS, në operacionet e kryera në katër provinca, njoftoi këtë të dielë ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya.

Në një postim në platformën e mediave sociale X, yerlikaya tha se policia kishte sekuestruar të dyshuar për të cilët u zbulua se ishin aktivë brenda DEASH-it dhe kanë ndihmuar në financimin dhe sigurimin e furnizimeve për grupin terrorist, raportoi Tasnimnews.

Policia ka sekuestruar gjithashtu disa armë gjahu dhe pistoleta pa leje si pjesë e operacioneve, tha ministri.

ME TE LEXUARAT