Covid- 19 “pushton" Kosovën, konfirmohen 6.639 të infektuar

Kosovë&Rajon
Covid- 19 “pushton" Kosovën, konfirmohen 6.639 të infektuar

Numri i të inektuarve nga covid-19 vjen duke u rritur edhe në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 66.380 raste nga 285.900 persona të dyshimtë me virusin e COVID-19. Që nga nisja, të paktën 1.572 persona kanë ndërruar jetë, të shëruar 58.169 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.639.

“Mjekët të stërngarkuar në spitale po luftojnë kundër këtij virusi tinëzar e shkatërrimtar me tërë fuqinë e tyre profesionale e njerëzore… IKSHPK përsërit thirrjen për zbatimin e të gjitha masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19”, thekson ISHP.

Pas publikimit të shifrave, IKSHPK apelon tek të gjithë qytetarët, institucionet dhe organizatat publike dhe private, për respektimin dhe ndërmarrjen e të gjitha masave të nevojshme për parandalimin, menaxhimin dhe kontrollin e infeksionit COVID-19, duke marrë parasysh dispozitat e Ligjit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19, dhe vendimet në fuqi mbi masat dhe obligimet e institucioneve për zbatimin e masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19.

ME TE LEXUARAT