Lëkundet Kosova, tërmeti 2.7 rihter godet Gjilanin

Kosovë&Rajon
Lëkundet Kosova, tërmeti 2.7 rihter godet Gjilanin

Drejtori i Institutit Sizmologjik të Kosovës, Shemsi Mustafa ka bërë me dije se një tërmet ka lëkundur vendin.

Mustafa përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se epiqendra e tërmetit ishte në Malishevë por që është ndjerë edhe zonën e Gjilanit.

“Bazuar në Rrjetin Sizmik, Shërbimi Gjeologjik i Kosovës dhe Qendrës Sizmike Euro-Mediterane, si dhe në analizën numerike të Rrjetit Sizmologjik të Kosovës, me datë 20/02//2021 n’ora 16:46, sipas kohës lokale, Kosova është goditur nga një tërmet me magnitude 2.7 sipas shkallës Rihter, përkatësisht me intensitet III-IV ballë të Merkalit”, ka thënë ai.

ME TE LEXUARAT