Tryeza e bisedimeve Athinë-Ankara, Turqia optimiste: Ishte shumë pozitive

Bota
Tryeza e bisedimeve Athinë-Ankara, Turqia optimiste: Ishte shumë

Bisedimet midis Greqisë dhe Turqisë u zhvilluan në një atmosferë “shumë pozitive”, tha të mërkurën ministri i Jashtëm turk Mevlüt Tsavousoglu.

Ky është qëndrimi i parë zyrtar nga pala turke në lidhje me raundin e 61-të të bisedimeve, që rinisën të hënën dhe zgjatën pak më shumë se tre orë.

Delegacionet greke dhe turke ranë dakord të zhvillonin raundin tjetër të bisedimeve në Athinë.

Muajt e fundit të vitit të kaluar ishin mjaft të tensionuara mes Greqisë dhe Turqisë për shkak të konfliktit për kufirin detar

ME TE LEXUARAT