Piratët sulmojnë anijen turke, marrin peng 15 marinarë

Bota
Piratët sulmojnë anijen turke, marrin peng 15 marinarë

Piratët sulmun nje anije turke në brigjet e Nigerisë rrëmbyen 15 marinarë nga një anije turke kontejnerësh në Gjirin e Guinesë të shtunën, në një sulm të pacipë dhe të dhunshëm që ishte më larg se bregu sesa zakonisht.

Marinari u vra gjatë bastisjes, një shtetas i Azerbajxhanit, ndërsa të rrëmbyerit janë nga Turqia, sipas qeverive përkatëse dhe një liste ekuipazhi të vëzhguar nga Reuters.

Anëtarët nga ekuipazhi, anëtarët e familjes dhe burimet e sigurisë përshkruan se ky ishte një sulm i sofistikuar dhe i orkestruar mirë të shtunën, në të cilën piratët e armatosur hipën në anije dhe thyen kështjellën e saj mbrojtëse, ndoshta me eksplozivë.

Anija me flamur liberian u drejtua për në Kejptaun nga Lagos kur u sulmua 160 kilometra (100 milje) larg ishullit Sao Tome të shtunën, treguan raportet detare. Zyra e Presidentit turk Tayyip Erdogan tha të dielën se ai po drejtonte zyrtarët në “shpëtimin e personelit të anijes së rrëmbyer”.

Erdogan foli dy herë në telefon me kapitenin e katërt të anijes, Furkan Yaren, i cili qëndroi në bord pas sulmit, tha zyra e tij. Media turke citoi pronarin e anijes me bazë në Stamboll Boden të thoshte se pronarët dhe operatorët e anijes ishin rrëmbyer me armë.

ME TE LEXUARAT