Kapen 300 kg kokainë në Kolumbi, mediat: Pak kohë më parë u kapën 60 kg kokainë të trafikut Maicao- Shqipëri

Bota
Kapen 300 kg kokainë në Kolumbi, mediat: Pak kohë më

Më shumë se 300 kilogramë kokainë u kapën në La Guajira. Në një afat prej 72 orësh, Policia Kombëtare e Kolumbisë u kapën më shumë se 300 kilogramë kokainë.

Aksioni i fundit i kontrollit kundër narkotikëve u krye në kilometrin 5 të autostradës Troncal del Caribe midis qyteteve Riohacha dhe Maicao, në pikën e kontrollit të Policisë Fiskale dhe Doganave që ndodhet ngjitur me hyrjen e fshatit Mayapo.

Në këtë aksion policia ndaloi një autobus ku pas një kontrolli rigoroz në ndarjet e bagazhit, gjeti dy valixhe me 50 pako me kokainë.

U zbulua se valixhet i përkisnin dy shtetasve nga Cesar, të cilët treguan se po udhëtonin për në Maicao. Të dy këta persona u arrestuan dhe prokuroria ka nisur një hetim të imtësishëm.

Sipas asaj që u raportua nga Policia Kombëtare, kjo kokainë e fshehur mund të kishte një vlerë prej 248 milion pesos rreth 10 mln euro, dhe do të dërgohej jashtë vendit përmes rrugëve të paligjshme të gjetura në gadishullin Guajira.

Të mërkurën e kaluar, njësitë e Policisë së Sijín, një grup inteligjence i institucionit, me mbështetjen e agjencive ndërkombëtare të antidrogës, gjetën një liman nëntokësor pranë detit në Alta Guajira dhe atje gjetën 200 kilogramë të alkaloidit. Në atë operacion, asnjë person nuk u arrestua sepse rojet e drogës që e njohin zonën inç për inç ishin në gjendje të shpëtonin kur panë që autoritetet po afroheshin.

Operacioni tjetër ishte në rrugën e trafikut të drogës që lidh Shqipërinë me Maicao, ku ata ndaluan një kamion të vogël në të cilin gjetën të kamufluar një fund të dyfishtë të kabinës dhe në të pako me klorhidrat kokaine për një peshë totale prej 59,7 kilogramësh. Atje, shoferi i automjetit që ai raportoi se po udhëtonte për në Maicao u arrestua dhe nuk e dinte përmbajtjen e drogës brenda makinës që ai po ngiste. Të tre burrat e kapur në flagrancë tani përballen me procedura penale.

ME TE LEXUARAT