Çifti shqiptar u masakrua në Itali, gjendet ADN-ja në shtëpi, hetim vëllait të Elona Kaleshas

Aktualitet
Çifti shqiptar u masakrua në Itali, gjendet ADN-ja në

Detaje te reja kanë dalë në dritë nga vrasja në Itali e çiftit shqiptar nga Vlora. Sipas medias italiane, Elona Kalesha është në burg nën akuzat e vrasjes së dyfishtë, masakrimit dhe fshehjes së kufomave të tyre në tre valixhe.

Pjesë e hetimit nga prokurorja Ornella Galeotti në Firence për vdekjen e bashkëshortëve shqiptarë Shpëtim dhe Teuta Pasho, 54 dhe 52, të cilët u zhdukën 5 vite më parë nga kryeqyteti i Toskanës dhe eshtrat e të cilëve u gjetën dhjetorin e kaluar në katër valixhe të braktisura në një copë tokë afër burgut të Sollicciano, dy persona të tjerë po hetohen përveç Elona Kaleshas.

Djali i tyre, Taulant Pasho, 33 vjeç, ish i dashuri i 36-vjeçares aktualisht të ndaluar në Zvicër, dhe Denis Kalesha, 32 vjeç, vëllai i Elonës, gjithashtu në burg në Massa.

Sipas medias italiane, hetuesit thonë se dy bashkëshortët, të cilët mbërritën në Toskanë për të qenë të pranishëm në 2 nëntor 2015 kur djali i tyre doli nga burgu, ku po mbahej për trafik drogës, u vranë më 1 nëntor, në banesën që kishte Elona Kalesha. me qira në San Iacopino.

Postimi i medias italiane

Dy trupat e pajeteb të copëtuara dhe të fshehura në valixhet e tyre, dyshohet se u morën nga godina në shtëpi disa ditë më vonë. Vendimi për të regjistruar djalin e viktimave dhe vëllanë e vogël të Elonës në rrethin e të dyshuarve rrjedh nga dy arsye: e para është se, sipas hetuesve, ata ishin njerëzit më të afërt me 36-vjeçaren të cilëve do t’u duhej ndihmë për t’i marrë ato valixhe, pasi ajo nuk e ngiste makinën; e dyta ka të bëjë me faktin se në ditët e hetimeve u gjetën disa gjurmë të ADN-së.

ME TE LEXUARAT