Përgjimet nxjerrin zbuluar ministrin shqiptar, zbulohet lidhja e tij me mafian e "Ndragheta-s"

Aktualitet
Përgjimet nxjerrin zbuluar ministrin shqiptar, zbulohet lidhja e tij me

Një megaoperacion u zhvillua në Itali, ku u ekzekutuan 50 masa ndalimi me akuzën për korrupsion dhe mashtrim në vlerën e 250 milionë eurove.

U sekuestruan më shumë se 250,000 biseda që u regjistruan përmes përgjimeve telefonike dhe mjedisore, mes të cilave përmendet një ministër shqiptar, identiteti i të cilit nuk zbulohet por thuhet se ka hequr dorë nga marrëdhënia me Lorenzo Cesën që rezulton i përfshirë në ngjarje kriminale.

Në hetime janë përfshirë edhe 2 shtetas shqiptar, konkretisht Henrik Baçi dhe Odeta Hasaj, kjo e fundit është njohur një ditë më parë me masën “Detyrim paraqitje”.

Fax News ka siguruar dokumentin e kontratës noteriale mes Sevario Bruttos dhe Henrik Baçit, i cili ndodhet në arrest shtëpie për dhurimin me emrin “Kontratë Kalim Kuotash dhe Dhurimi”.

Antonio Gallo shtetas italian, 41 vjeç prej dy vitesh rezulton pronar i një biznesi me emrin “GalloAlbania” në qendër të ish-Bllokut në Tiranë.

Këtë biznes, Gallo e ka në ortakëri Henrik Baçin. Kompania në fjalë është regjistruar me emrin “GalloAlbania” më 4 maj 2017 ku Baçi dhe Gallo kanë një përqindje të barabartë 50 me 50.

Kompania në fjalë ka përshkruar rreth aktivitetit të saj se merret me “Import-Eksport”, tregtim me shumicë dhe pakicë i veshjeve dhe tekstileve të ndryshme, punë profesionale, aksesorë të ndryshëm etj.

Po ashtu kompania ka për aktivitet edhe tregtinë elektronike si: Veshje pune, veshje për dukshmëri të lartë, për rezistent ndaj zjarrit, veshje mjekësore dhe te ndihmës se shpejte, te papërshkueshëm nga uji zjarri, veshje hotelesh, dhe për të gjitha llojet e profesioneve bashkë me aksesorët përkatës.

Grupi në fjalë, ndaj të cilit janë lëshuar edhe urdhër-arrestet, në bazë të hetimeve nga pala italiane, është përgjegjës për një aferë prej 250 milion euro në pastrim parash dhe korrupsion mes dy vendeve, përkatësisht Shqipërisë dhe Italisë.

Saverio Brutto është djali i politikanit Kalabrez Tomaso Brutto për të cilin dokumenti i mëposhtëm i siguruar nga Fax News tregon se e ka dhuruar biznesin pas krijimit të tij në Shqipëri të cilin e ka përfituar Henrik Baçi.

Të enjten 21 janar, 48 persona u arrestuan pas një hetimi nga prokurori antimafia i Catanzaro. 13 janë në burg dhe 35 të tjerë janë vendosur në arrest shtëpiak.

Akuzat janë ngritur për çështje të ndryshme, përfshirë shoqëri kriminale të llojit mafieze, pastrim parash, tregti të paligjshme të ndikimeve dhe krime të tjera.

Në hetim, Lorenzo Cesa, sekretari kombëtar i UDC (Bashkimi i Qendrës), i cili dha dorëheqjen nga detyra një ditë më parë pas zbulimit të skandalit, është gjithashtu nën hetim për përfshirje të rëndë kriminale. Hetimi është bërë nga prokurori i Catanzaro, dhe koordinohet nga prokurori Nicola Gratteri dhe nga deputetët Paolo Sirleo dhe Veronica Calcagno.

Në qendër të hetimit sipas mediave italiane është një organizatë kriminale e cila përfshin politikanë kombëtarë dhe lokalë, sipërmarrës, noterë, llogaritarë, oficerë policie dhe eksponentë të ‘Ndrangheta të Crotone’, të tilla si Arena ose Grande Aracri.

Qëllimi i rrjetit ishte të siguronte prokurime dhe furnizime në mënyrë të paligjshme, duke përdorur kompani dhe biznese që tashmë ekzistojnë dhe janë aktive në fushat e parandalimit të aksidenteve dhe materialeve të pastrimit. Qëllimi ishte gjithashtu të zgjerohen këto kompani në shkallë kombëtare, jashtë Kalabrisë dhe jashtë vendit duke i futur në mënyrë të paligjshme në sistemin e prokurimit publik.

Një rol të rëndësishëm në këtë organizatë luajtën sipërmarrësit Antonio Gallo, i njohur si “princi” dhe Antonino Pirrello, të dy, sipas zyrës së prokurorit, të lidhur me ‘Ndrangheta’ lokale.

Gallo, në veçanti, “duke përdori nismën e tij sipërmarrëse dhe duke transferuar një pjesë të të ardhurave për bandat, ndërsa menaxhoi një monopol të konsiderueshëm furnizimin e produkteve të parandalimit të aksidenteve për kompanitë që kryen kontrata private në territoret e sektorit Jon Catanzaro”.

Sipërmarrësi Gallo “ndërhyri tek figurat politike të cilëve u premtoi numër të madh votash në këmbim të favoreve për vete dhe për të tjerët, si në provincën e Catanzaro ashtu edhe në hartat e tjera territoriale”.

Si pasojë e hetimit, u gjetën 388 transaksione bankare, shumë pasuri u sekuestruan, duke përfshirë llogaritë rrjedhëse, pasuritë e patundshme dhe makinat, dhe më shumë se 250,000 biseda u regjistruan përmes përgjimeve telefonike dhe mjedisore.

Tommaso Brutto (këshilltar i qytetit në Catanzaro), djali i tij Saverio Brutto (këshilltar i qytetit në Simeri Crichi) dhe Francesco Talarico, këshilltar për buxhetin e Kalabrisë dhe sekretari rajonal i UDC janë të përfshirë në hetim dhe tani janë në arrest shtëpiak.

Të tre kanë favorizuar dhënien e kontratave nga Gallo, në këmbim të një “komisioni 5 përqind”.

Në shumë përgjime, në të cilat Cesa nuk është aty por flitet për të zbulohet se e kishte prezantuar Gallon me një mik i cili është këshilltar nga subjekte të ndryshme (Enac, Eni, Telecom, Anas) i cili mund ta favorizonte në marrjen e urdhrave në nivelin kombëtar. Brutto gjithashtu thotë se ai “mësoi se Lorenzo (Cesa.) Mund të kishte kontakte me politikanë në Shqipëri ku ai njihet”.

Talarico konfirmon: “Ai është i sigurt, si një parlamentar evropian ai mund të krijojë kontakte të mira drejtpërdrejt me parlamentarët evropianë”.

«Kjo është gjithashtu e rëndësishme … Ai ka krijuar kontakt edhe në Shqipëri – ku përmendet një ministër shqiptar ku përgjimet tregojnë se ka hequr dorë nga marrëdhënia me Lorenzon. “… që nuk është si këtu, një ministër në Shqipëri heq dorë nga ai …». Talarico: «Uuuuhhh korrupsioni- korrupsioni ».

Prokurori Nicola Gratteri gjatë një interviste për mdeiat italiane përmblodhi arsyet që çuan në pretendimet e konfrontimeve të Cesa:

“Për kontakte me sipërmarrësin Antonio Gallo, i njohur si koleksionist i ‘Ndrangheta në provincën e Crotone, i cili synon të zgjerojë biznesin dhe aktivitetet e tij.

Ai arriti (Gallo.) në Reggio Calabria dhe iu drejtua klanit De Stefano-Tegano për të organizuar fushatën elektorale Talarico dhe më pas në Romë për t’u përpjekur të merrte kontrata kombëtare.

Gratteri shpjegon gjithashtu se në kohën e zhvillimit të një dreke ‘pune’ “Cesa ishte një eurodeputet evropian” dhe se për këtë arsye ata nuk mund ta përgjonin atë:

“Por ne e dimë nga bisedat e tjera që me atë rast ata diskutuan kontrata me Anas, Enel dhe organe të tjerë shtetërorë për ta futur Gallon në punë.

Ekziston një përgjim në të cilin Talarico flet për Cesa, për furnizimet e Gallos dhe rreth 5 përqind … Në të tjerët, Gallo thotë qartë se ekziston një marrëveshje, dhe se ai u zhvendos në Romë posaçërisht për të takuar Cesa “.

ME TE LEXUARAT