Shpërthen varianti i ri i koronavirusit në Zvicër, karantinohen 2 hotele, mbyllen shkollat

Bota
Shpërthen varianti i ri i koronavirusit në Zvicër, karantinohen 2

Autoritetet shëndetësore zvicerane kanë karantinuar dy hotele dhe kanë mbyllur të gjitha shkollat ​​e skive në St. Moritz, në përpjekje për të frenuar një shpërthim të variantit të ri shumë infektiv të koronavirusit.  Sipas “The Guardian”, deri më tani, në qytet janë identifikuar dymbëdhjetë raste të Covid.

Kantoni lindor zviceran i Grisons urdhëroi të gjithë qytetarët që të mbanin maska ​​në qytetin me 5200 banorë, që krenohet si vendlindja e sporteve moderne dimërore. Testimi masiv i banorëve do të zhvillohet të martën, ndërsa shkollat ​​dhe vendet e kujdesit ditor janë të mbyllura.

ME TE LEXUARAT