Juve në krizë, Interi fiton super-derbin e Italisë

Sport
Juve në krizë, Interi fiton super-derbin e Italisë

Derbi i madh italian ka folur me rezultat ku lojtarët e Interit mposhtën kampionin aktual, Juventusin, me rezultatin 2:0 (1:0), në raundin 18 të Serie A.

"Nero-azurët" mposhtën kundërshtarin e zemëruar për herë të parë që nga viti 2016, por në një moment shumë të rëndësishëm në sezon, sepse ata gjithashtu larguan "Zonjën e vjetër" nga mbrojtja e titullit të ri.

Inter barazoi në tabelë me rivalin e qytetit Milan me 40 pikë me një ndeshje më shumë, ndërsa skuadra torineze mbetet e pesta me 33 pikë.

Juventusi nuk veproi si një ekip kampion në fillim të ndeshjes, në fakt, ishte kështu në të gjithë pjesën e parë në të cilën dërgoi vetëm një goditje brenda portës.

Nga ana tjetër, ekipi i Antonio Conte e dinte që në fillim se çfarë donte dhe si të sulmonte. Kështu, në pjesën e parë dërgoi deri në 7 goditje në portë, por "vetëm" një përfundoi në rrjetë.

Në minutën e 12-të, Nicolo Barella u përqendrua, dhe Arturo Vidal tejkaloi Danilo dhe shënoi me kokë.

Nga ana tjetër, nuk kishte pothuajse asnjë rrezik nga Juventusi, kështu që Interi priti mundësitë nga kundërsulmi.

Kështu ndodhi edhe në fillim të pjesës së dytë, kur avantazhi u dyfishua pas një asistimi të bukur nga Bastoni.

Me një top të gjatë, ai asistoi te Nicola Barella i vetmuar para portës së Juventusit, dhe mesfushori nuk e humbi shansin duke shënuar për rezultatin final 2:0.

Në vazhdim, Juventusi nuk arriti të bënte asgjë që së paku do të tregonte një kthesë.

Mundësinë e vetëm e kishte në minutën e 87-të kur Federico Chieza gjuajti nga distanca, por Samir Handanoviq mbrojti në një mënyrë fantastike.

ME TE LEXUARAT