Masakra e Reçakut/ Pasi i vranë, serbët i mbajtën për dy javë 45 trupat e shqiptarëve, nuk donin t’ua dorëzonin familjarëve

Kosovë&Rajon
Masakra e Reçakut/ Pasi i vranë, serbët i mbajtën për

22 vite nga masakra e Reçakut dalin në dritë detaje të tjera nga vrasjet e shqiptarëve të Kosovës nga trupat serbe.

Mësohet se forcat serbe i kishin mbajtur për dy javë trupat e 45 shqiptarëve në morgun e Prishtinës, nën arsyetimin se po u bënin autopsi.

Në pamjet e publikuara aso kohe shihen se si trupat e shqiptarëve ishin futur në qese të zeza dhe se dërgoheshin zvarrë në kamion nga morgu i Prishtinës.

Masakra e Reçakut nxiti reagime ndërkombëtare që shpejtoi edhe ndërhyrjen e NATO-së.

ME TE LEXUARAT