Masakër në Etiopi, humbin jetën mbi 80 persona mes tyre dhe fëmijë

Bota
Masakër në Etiopi, humbin jetën mbi 80 persona mes tyre dhe

Më shumë se 80 persona përfshirë fëmijë deri në moshën 2 vjeç janë vrarë në sulmin e fundit në Etiopinë perëndimore, sipas komisionit kombëtar të të drejtave të njeriut.

Zëdhënësi dhe këshilltari i lartë për Komisionin Etiopian të të Drejtave të Njeriut (EHRC), Aaron Maasho, në një prononcim për mediat është shprehur se masakra ndodhi të martën midis orës 5 dhe 7 të mëngjesit në rajonin e Benishangul-Gumuz, i cili kufizohet me Sudanin dhe Sudanin e Jugut.

“Ne morëm informacion se mbi 80 njerëz vdiqën moshat e të cilëve variojnë nga 2 deri në 45 vjeç”, është shprehur ai.

Sulmi ndodhi në një zonë të quajtur Daletti, në zonën Metekel të Benishangul-Gumuz, e cila është rrënuar nga dhuna e përsëritur në muajt e fundit që ka lënë të vdekur qindra njerëz. Ndërkohë kujtojmë se në një sulm paraardhës të ndodhur në 23 dhjetor u vranë rreth 207 persona.

ME TE LEXUARAT