Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kjo pandemi mund të “trajtoj” ndryshimet klimaterike. Por si?

Tregjet e aksioneve në të gjithë botën kishin disa nga performancat e tyre më të këqija javën e kaluar. Kufizimet në lëvizjen e lirë të njerëzve po prishin aktivitetin ekonomik .

Ekziston një lidhje e fortë midis aktivitetit ekonomik dhe emetimeve globale të dioksidit të karbonit, për shkak të dominimit të burimeve të energjisë fosile. Kjo bashkim sugjeron se mund të jemi në një befasi të papritur për shkak të pandemisë së koronavirusit: një ngadalësim i emetimeve të dioksidit të karbonit për shkak të konsumit të zvogëluar të energjisë.
Bazuar në parashikimet e reja për rritjen ekonomike në vitin 2020, sugjerohet që ndikimi i koronavirusit mund të frenojë ndjeshëm emetimet globale.

Efekti ka të ngjarë të jetë më pak i theksuar sesa gjatë krizës globale financiare . Dhe rëniet e emetimeve në përgjigje të krizave të kaluara ekonomike sugjerojnë një rikuperim të shpejtë të emetimeve kur mbaron pandemia.

Por shpenzimet e kujdesshme të masave stimuluese ekonomike dhe një adoptim i përhershëm i sjelljeve të reja të punës, mund të ndikojnë në mënyrën se si emetimet evoluojnë në të ardhmen.

 

Burimi:sciencealert

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet