Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Merkel kritika Facebook dhe Twitter pas bllokimit që i bënë Trump: Për lirinë e fjalës vendosin ligjet

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka kritikuar ashpër vendimin e Twitter për të ndaluar presidentin amerikan Donald Trump, duke e quajtur atë një shkelje “problematike” të “së drejtës themelore të fjalës së lirë”.

Twitter pezulloi llogarinë e Z. Trump javën e kaluar pas trazirave në Kapitol duke përmendur shkelje “të përsëritura dhe të ashpra” të politikave të vetë Twitter. Facebook dhe Instagram kanë ndërmarrë veprime të ngjashme.

Por zonja Merkel tha përmes zëdhënësit të saj se qeveria amerikane duhet të ndjekë drejtimin e Gjermanisë në miratimin e ligjeve që kufizojnë nxitjen në internet, në vend që ta lërë atë në platforma të tilla si Twitter dhe Facebook për të hartuar rregullat e tyre.

Ndërhyrja nxjerr në pah një fushë kryesore mosmarrëveshjesh midis SH.B.A. dhe Evropës për mënyrën e rregullimit të platformave të mediave sociale. BE dëshiron t’u japë rregullatorëve më shumë kompetenca për të detyruar platformat e internetit si Facebook ose Twitter të heqin përmbajtjen e paligjshme.

Zëdhënësi i zonjës Merkel, Steffen Seibert, tha se fjala e lirë ishte një “e drejtë themelore me rëndësi jetike” që mund të kufizohej, “por vetëm në përputhje me ligjet dhe brenda një kornize të përcaktuar nga ligjvënësi – jo me vendimin e menaxhimit të shoqërisë platformat mediatike”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet