Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kuriozitet / Studiuesit: Përdorimi i kafes zvogëlon rrezikun e vdekjes së herhme

Në një studim vëzhgues që përfshin rreth 20,000 individë, njerëz që konsumonin të paktën katër filxhanë kafe në ditë kishin një rrezik prej 64% më të ulët të vdekjes së hershme në krahasim me ata që e konsumonin rrallë ose se konsumonin fare.

Një studim i ri ka treguar që kafeja mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së hershme.

Ulja e rrezikut ishte më e rëndësishme pasi njerëzit të arrinin moshën 45 vjeç, duke sugjeruar se mund të jetë edhe më e dobishme të konsumoni kafe ndërsa plakemi.Kafeja gjithashtu ka rezultuar se zvogëlon rrezikun e shumë sëmundjeve, përfshirë diabetin, sëmundjen e mëlçisë, kancerin kolorektal, dhe kancerin e lëkurës.

“Kafeja është e ngarkuar me antioksidantë”, tha Joe DeRupo, një zëdhënës i Shoqatës Kombëtare të Kafesë.  Janë këto komponime që shkenca i lidh me efektet pozitive në zvogëlimin e rrezikut të disa sëmundjeve.”

Disa nga komponimet që gjenden zakonisht në kafe ” të bëjnë të keni ndjeshmëri më të mirë ndaj insulinës, funksionimin e mëlçisë dhe uljen e inflamacionit kronik”, tha V. Wendy Setiawan, profesor i asociuar i mjekësisë parandaluese në Shkollën e Mjekësisë Keck të USC, dhe autori kryesor i një prej studimeve të fundit mbi konsumin e kafesë dhe jetëgjatësinë.

Para se të pini recetat tuaja të ardhshme të kafesë, vini re këto këshilla:

1.Shtoni qumësht me pak yndyrë dhe mos e përdorni kremin e tij. Kremi kontribuon me rreth 50 kalori dhe 3 gram yndyrë të ngopur për një lugë gjelle. Qumështi me pak yndyrë ka më pak kalori dhe do të ndihmojë për të kompensuar humbjet e kalciumit (një lugë gjelle ka vetëm 6 kalori, por gjithashtu ka 19 miligram kalcium).

2.Shmangni sheqerin në kafenë tuaj. Një lugë çaji sheqer përmban 16 kalori. Mund të mos tingëllojë shumë, por nëse shtoni dy lugë çaji në pijen tuaj dhe pini disa gota në ditë, kaloritë shtohen.

Nëse keni probleme të bini në gjumë, është më mirë të shmangni kafen dhe të gjitha burimet e kafeinës në mbrëmje ose afër gjumit. Burimi/CNN

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet