Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Qukat në lëkurë problem serioz?! Flasin dermatologët

Qukat janë rezultat i mbiprodhimit të melaninës ndërsa lëkura juaj përpiqet t’ju mbrojë nga dielli,” shpjegon dermatologu, Annie Chiu.

Kur qelizat e quajtura melaninocite thithin dritën ultraviolet, ato prodhojnë më shumë melaninë si një mekanizëm mbrojtës.

“Njerëzit me quka kanë tendencë të kenë lëkurë më të lehtë, dhe ata me lëkurë më të lehtë priren të jenë më të prirur ndaj kancerit të lëkurës sepse kanë më pak mbrojtje natyrale nga rrezet ultraviolet,” shpjegon Chiu.

Pavarësisht nga gjenet tuaja, njollat që kanë rrezik për kancer mund të ngatërrohen me qukat e padëmshme nëse nuk shikoni me kujdes. Quka mesatare është kafe e kuqerremtë dhe venitet në dimër, kur lëkura merr më pak ekspozim në diell.

“Shenjat e quajtura pika dielli, të ngjashme me qukat, janë të sheshta dhe shfaqen në zona ku lëkura është më e ekspozuar, zakonisht në moshë të madhe” .

Dhe molat, njollat më të ndjeshme për t’u kthyer në kancer, priren të jenë më të errëta dhe të ngritura, shfaqen kudo në trup, madje edhe në zona që nuk mund t’i shihni lehtë. Nëse nuk jeni i sigurt, bëni një takim me një dermatolog. Chiu rekomandon një kontroll vjetor të lëkurës për të gjithë trupin tuaj.

Ndërsa qukat dhe njollat e diellit nuk bëhen përgjithësisht kanceroze, molet mund dhe është e vështirë të bëhet dallimi midis tyre. Vëreni me kujdes të gjitha qukat tuaja, dhe nëse vëreni ndonjë nga këto pesë shenja, shihni një dermatolog.

Asimetri

Kur gjysma e një vendi nuk përputhet, mund të jetë një shenjë e qelizave të parregullta.

Kufiri

Molet malinje kanë tendencë të kenë skaje të pabarabarta, të pangopura ose me gunga.

Ngjyra

Ngjyra e paqëndrueshme në nishan mund të jetë problematike.

Diametri

Çdo gjë më e madhe se 1/4 inç mund të jetë kanceroze.

Evolucioni

Është e rëndësishme të raportoni çdo ndryshim në madhësi, formë, ngjyrë ose lartësi te mjeku.

Burimi/ellemagazine

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet