Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vendet e varfra pa vaksina, kreu i OBSH: I morën të pasurit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, OBSH, Tedros Adhanom Gebreyesus, ka deklaruar sot se ekziston një problem i qartë që vendet e varfra nuk po e marrin vaksinën kundër koronavirusit.

“Vendet e pasura i kanë marrë shumicën e porosive”, ka thënë Tedros gjatë një konference për media në Gjenevë.

Siç raporton BBC, ai u ka bërë thirrjeve vendeve dhe kompanive prodhuesve që të ndalen së arrituri marrëveshje bilaterale në llogari të projektit COVAX.

Ky projekt ka për qëllim t’ju sigurojë njerëzve në të gjitha anët e botës qasje në vaksinat, pavarësisht pasurisë që ato vende e kanë apo jo.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet