Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Rama shkon në Athinë pas vizitës në Turqi/ Çfarë u diskutua me kryeministrin grek

Të dy palët shohin një “përmirësim të qëndrueshëm” në marrëdhëniet midis dy vendeve një ditë pas vizitës së kryeministrit shqiptar në Turqi

Mitsotakis dhe Rama folën për “përmirësimin e qëndrueshëm” të marrëdhënieve dypalëshe gjatë drekës së tyre – në prani të Ministrit të Jashtëm N. Dendias dhe drejtorit të Zyrës Diplomatike të Kryeministrit Eleni Sourani – në mesditë në Pallatin Maximos.

Siç u bë e njohur nga Pallati Maximos, gjatë drekës u bë një përmbledhje e marrëdhënieve greko-shqiptare , të cilat kanë hyrë në një trajektore përmirësimi pas marrëveshjes së 20 tetorit për një referim të përbashkët në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë mbi përcaktimin e detit zonat në Jon.

Edi Rama erdhi në Athinë pas një vizite dy-ditore në Ankara , ku ai bashkë-nënshkroi me Taip Erdogan një seri marrëveshjesh mbi infrastrukturën dhe kulturën, ndërsa ai mori një premtim nga pala turke për të krijuar një Shkollë Politeknike në Tiranë.

Vihet re se Turqia mbetet investitori më i madh në Shqipëri dhe vetë Edi Rama konsiderohet si aleati më besnik i Erdoganit në rajon.

Sidoqoftë, perspektiva e pranimit të Shqipërisë – e parë nga Brukseli si një “paketë” me atë të Maqedonisë Veriore – e shtyn atë të vendosë një ekuilibër me palën greke, pavarësisht nga fakti se vetoja bullgare me rastin e “gjuhës maqedonase”, të cilën Sofja e konsideron një variant të bullgarishtes, është bllokuar caktimi i një date për fillimin e negociatave të pranimit.

Edi Rama diskutoi gjithashtu për pandeminë në kontaktet e tij në Athinë, pasi vendet e Ballkanit Perëndimor kanë qasje të kufizuar në vaksinat.

Bashkimi Evropian po promovon krijimin e një mekanizmi kuote për vendet evropiane jo-anëtare të BE-së, me përparësi t’u jepet edhe atyre në Ballkanin Perëndimor – dhe Greqia do të luajë një rol aktiv në këtë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet