Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

“Demokracia s’është e lehtë”, ambasadorja Kim për trazirat në SHBA: Ndodhi me ne, çfarë këshillojmë për të tjerët

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar për herë të parë për trazirat në godinën Capitol në SHBA, që shkaktuan 5 viktima.

Znj.Kim bën me dije se shumë shqiptarë shprehën tronditjen dhe shqetësimin për sulmin e fundit, prandaj ajo i falenderon që qëndruan pranë SHBA.

Ambasadorja thekson se Presidenti Trump e bëri të qartë që SHBA është kombi i rendit dhe ligjit, dhe kush i shkel duhet të paguajë.

Ambasada amerikane në Shqipëri gjithmonë kur ka protesta në Tiranë jep njoftime, dhe znj.Kim në këtë rast përmend se këshillat që SHBA jep për të tjerët i vlejnë edhe për veten.

STATUSI NGA YURI KIM

Shumë miq shqiptarë kanë shprehur tronditje dhe shqetësim rreth sulmit të fundit mbi Kapitolin e SHBA. Unë do të doja të ju falënderoj për qëndrimin me ne. Dje, Presidenti Trump bëri të qartë se SHBA është e duhet të mbetet një komb i rendit dhe ligjit, dhe ata që shkelën ligjin do të paguajnë një çmim.

Trump gjithashtu e bëri të qartë se Kongresi ka vërtetuar rezultatet e zgjedhjeve tona dhe ai tani është përqendruar në sigurimin e një tranzicioni të qetë, të rregullt dhe pa ndërprerje të pushtetit në 20 Janar.

Këshillat që SHBA jep për të tjerët vlen edhe për ne: liria e fjalës dhe e drejta e mbledhjes janë thelbësore për demokracinë, por kjo liri dhe e drejtë nuk duhet të shndërrohet në paligjshmëri dhe dhunë ndaj vetë demokracisë, përfshirë tranzicionin paqësor të pushtetit .

Demokracia nuk është e lehtë dhe nuk guxon të merret si e mirëqenë nga askush prej nesh. SHBA do të dalin më të fortë dhe më të mençur pas kësaj prove të demokracisë sonë. Ata prej nesh që besojnë në demokraci – në 🇦🇱 🌎 – duhet të ribotohen për ta çmuar dhe mbrojtur atë gjithmonë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet