Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Landfilli i Bushatit bllokoi depozitimin e mbetjeve, mbeturinat mbushin rrugët e Shkodrës

Pas bllokimit të procesit të përpunimit të mbetjeve në landfillin e Bushatit, kjo është situata e paraqitur ditën e sotme në rrugët e Shkodrës.

Kontenierët e mbeturinave janë të tejmbushura, teksa plehrat kanë rënë dhe në rrugë.

Në hyrjen e landfillit të Bushatit vijojnë të qëndrojnë 5 automjete të mbledhjes së mbeturinave në pritje të depozitimit të tyre.

Landfilli u Bushatit vendosi të ulë traun ditën e djeshme duke mos lejuar asnjë kompani që të depozitojë mbeturinat. Sipas drejtuesve të firmës, kamionët nuk kanë nënshtruar kontratën e re me çmimin e ri për depozitimin e mbetjeve.

Këshilli Bashkiak i Vaut të Dejës votoi rritjen e tarifës së përpunimit të mbetjeve urbane në landfillin e Bushatit. Shoqëria ndërkomunale Bushat kërkoi një rritje e pagesës me 43% të tarifës së depozitimit të mbetjeve urbane në këtë landfill, nga 863 lekë në 1500 lekë për ton mbetje të depozituar dhe tarifa e re pritet të aplikohet në fillim të 2021 për bashkinë e Shkodrës dhe të Lezhës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet