Protestuesit pro-Trump hyjnë në Kongres, policia bllokon ndërtesën: Gati gazi lotsjellës

Bota

Ndërtesa e Kongresit amerikan u vu nën izolim për shkak se një numër protestuesish që mbështesin presidentin Donald Trump hynë në kompleksin e Kapitolit, ku ligjvënësit janë mbledhur në seancë për çertifikimin e votës elektorale të zgjedhjeve të 3 nëntorit.

https://twitter.com/i/status/1346898566703435779

Gjendja në Kapitol dhe rreth tij është ende e tensionuar, ndërkohë që protestuesit u përplasën me policinë që ruajnë ndërtesën.

Autoritetet thane se i kane paralajmeruar pjesemarresit ne seancen e Kongesit se mund te jete e nevojshme te ulen dhe te fusin koken poshte tavolinave te tyre pasi po mendohet perdorimi i gazit lostjelles per neutralizimin e protestuesve, citon lajmifundit.al.

ME TE LEXUARAT