Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

“Nuk mund të anuloj fitoren e Biden”, zv.presidenti Pence nuk i bindet Trumpit

Nënpresidenti ne detyre Mike Pence, pjese e administrates Trump, lëshoi ​​një deklaratë mbi rolin e tij disa çaste përpara seancës së përbashkët të Kongresit të së Mërkurës, duke thënë se ai nuk mund t’u nënshtrohet kërkesave për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të Nëntorit.

Pence i tha të martën Presidentit Donald Trump se ai nuk ka autoritetin për të bllokuar certifikimin e fitores së Presidentit të zgjedhur Joe Biden, thanë burimet për CNN.

Trump, i cili tashmë ka rritur presionin ndaj nenpresidentit, e paralajmëroi atë se do të ishte politikisht “e dëmshme” nëse Pence do refuzonte të bllokonte certifikimin.

CNN raporton se Pence e informoi butësisht Trump gjatë takimit se ai nuk ka fuqi të prishë procesin. Pence i ka thënë Trump se ka njerëz që thonë se autoriteti ekziston, por Pence i është thënë nga Zyra e Këshillit të Shtëpisë së Bardhë se ai nuk e ka atë autoritet, citon lajmifundit.al.

Takimi në Shtëpinë e Bardhë erdhi pasi Pence u takua me parlamentarin e Senatit në fillim të kësaj jave për të kaluar rolin e tij në procedurë.

Tension në SHBA, protestuesit pro-Trump hyjnë në ndërtesën e Kongresit

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet