Zhdukja e 19-vjeçares shqiptare, “po mbahet me zor nga dy burra, mund të ketë ndryshuar pamje”

Aktualitet
Zhdukja e 19-vjeçares shqiptare, “po mbahet me zor nga dy burra,

Vazhdon misteri i zhdukjes së 19-vjeçares shqiptare Artemis, gjurmët e të citës u zhdukën në mënyrë të mistershme më 16 tetor në Koropi, Greqi.

Rasti i një kufome femër të gjetur në në një valixhe, e cila përfundimisht rezultoi se i përkiste një gruaje 38-vjeçare kineze, e kishte alarmuar familjen e 19-vjeçares, që u frikësua se mos trupi i pajetë i gruas mund të ishte i së bijës, Artemisës, që për fat të mirë nuk u konfirmua.

Anastasios Dougas, avokati i familjes ka rrëfyer për “Protothema” se ka informacione kontradiktore sipas të cilave vajza 19-vjeçare po mbahet kundër vullnetit të saj nga dy burra ndërsa nuk përjashton mundësinë që këta burra të kenë bërë ndryshime të rëndësishme në pamjen e saj.

“Informacioni që kemi është se ajo po mbahet nga dy burra kundër vullnetit të saj. Në fakt, ata e kanë parë atë në Volos dhe Athinë, është saktësisht e njëjta dëshmi. Pas dimensionit që ka marrë çështja, mendoj se mund të jenë bërë disa ndryshime në pamjen e 19-vjeçares, flokët mund t’i jenë prerë, mund të ketë patur paruke, nuk e di. Hetimet janë duke vazhduar dhe apeli ynë është që kushdo që di diçka, të flasë edhe në mënyrë anonime,” tha Dougas.

Autoritetet e policisë po kontrollojnë tërësisht çdo provë që vjen dhe shpresojnë që misteri i zhdukjes të zgjidhet së shpejti.

E premtja e 16 tetorit 2020 filloi me një ogur të mirë për familjen Vasili. Një ditë e ngrohtë dhe me diell e vjeshtës ishte gjithçka që duhej për psikologjinë e anëtarëve të saj, pasi atë pasdite 19-vjeçari Artemis do të kalonte nëpër një intervistë pune në një zinxhir të madh dyqanesh lodrash në zonën e Koropit.

Vajza e re nuk donte ta ngarkonte buxhetin e familjes me shpenzimet e saj të jetesës, ajo po përpiqej të gjente një punë dhe të vendoste themele të reja në jetën e saj pas ndarjes nga partneri i saj në verë.

Ajo nuk dukej se ishte e shqetësuar nga asgjë dhe as nuk ishte ankuar ndonjëherë për asgjë. Një vajzë romantike dhe e ndjeshme, një studente shumë e mirë në shkollë dhe një ndjekëse besnike e parimeve ortodokse të familjes dhe anëtare e katekizmit të famullisë lokale.

Ajo kurrë nuk u shkaktoi probleme prindërve dhe vëllait të saj, ajo kurrë nuk kishte shpërthime të zakonshme adoleshente, por gjithashtu hapej rrallë për ndonjë gjë që e shqetësonte.

Një vajzë e qetë, shumë afër familjes së tij, vajza dhe motra perfekte.

Atë të premte, vajza bukuroshe zeshkane kishte veshur pantallonat e zeza, këmishën blu me vija të bardha dhe atletet e saj të rehatshme.

Ajo mori me vete syzet me kornizën e argjendtë dhe 40 euro për shpenzimet e udhëtimit. E hapi derën dhe u largua. Por nuk u kthye më./ora news

ME TE LEXUARAT